QX.se GayMap Qruiser.com Shop
ADON
Super excited!
Fag For Real
Hjärtat säger sitt
General
sommar
Tompalicious
F*uckboi fail >_>
En hivdivas bekän…
Maria Hansson Nie…
En bögjävels betr…
jonvoss
Mångfald är regnbågens budskap
DJ KATJA GUSTAFSS…
party ikväll
SEXPERTERNA
Sexperterna i sommar
Wheelboy's up…
Majs
Bandy
QXPrideTour
Snygga paket
Inside My Head
att vara romantiskt

QX.se - Senaste nytt för dig som är bög, lesbisk, hbt eller queer
Sveriges största Gaynyhetssajt
– över 90.000 besökare per vecka!
Lördag 27 augusti 2016
Läs QX Augusti 2016 här!
Läs QX Augusti 2016 här!
Tidningen QX | Annons | Info | Arkiv
Foto: Auktionsverket.se

Samtida auktioner med ett brev till Lerin

STOCKHOLM. Passa på att se samtida konst i helgen inför kommande veckas auktioner på Bukowskis och Auktionsverket!
Att Fotografiska har en retrospektiv utställning med Christer Strömholms bilder märks tydligt även på Auktionsverket och Bukowskis där de samtida/contemporary-auktionerna visas just nu.
Flera av hans bilder på transsexuella i 50-talets Paris finns hos bägge auktionshusen. Här hittar du även Warhol, Madeleine Pyk, David Hockney, , Kjartan Slettemark, Bjarne Melgaard och Robert Rauschenberg i en stor samling av design, konst, grafik och foto.
Lars Lerins kärleksrelation till Junior, som vi kunnat se i Sara Broos film För dig naken, har han själv även kommenterar i en vacker akvarell 103 x 153 cm med titeln "Juniors brev" utförd 2009-2010. Utropet 150 - 175 000.
Foto: Auktionsverket.se

Matts Leiderstam gjorde 1994 den homokommenterande utställningen Hedarna med bland annat baseballträn - kring våld och försvar i raggparkerna - och ett antal keramikvaser som vid en första blick kan få oss att associera till keramiker som Stålhane och Nylund. Men tittar man närmare så är öppningen formad som ett anus. Den serie vaser han gjorde fick bland annat namn av dåtidens kända porrstjärnor. Just den keramikvas som går under klubban nu på Auktionsverket bär namnet Hans. Utrop 5 - 6000 kronor.

Foto: Auktionsverket.se
Missa inte Nickolaus Muray foto av Frida Kahlo målandes ett självporträtt av två Frida! Utrop 20 - 30 000 även det på Auktionsverket.
Öppet i helgen och auktionerna startar i kommande vecka.
Jon Voss
jon@qx.se

Bookmark and Share

Annons