QX.se GayMap Qruiser.com Shop
Daskadasenibordet
Dagens låt
Schlagerprofilerna
Loreen gjorde succé...
Allt som är gott och lite...
Inte fått ett skit gjort
Anders
Andreas Lundstedt 40
Majs
Désenchantée...
En hivdivas bekännelser
Snart kan hivneg....
Maria Hansson Nielsen
En ära........
KleesterByKleester
Pengar
GayCharlie
Jag vill inte suddas ut!
Soms
Dagens bild
QX.se - Senaste nytt för dig som är bög, lesbisk, hbt eller queer
Sveriges största Gaynyhetssajt
– över 90.000 besökare per vecka!
Måndag 21 maj 2012

QX Maj 2012 som PDF
Tidningen QX | Annons | Info | Arkiv
Foto: AP Photo/Amy Sancetta

100 000 i protest mot Apple

Ännu en gång har Apple råkat ut för en kritikstorm efter att man godkänt en App uttalat riktad mot hbt-personer.
 Hittills har nära 100 000 protesterat mot Exodus-appen.
Efter hårda protester mot en App för IPhone som lanserades i höstas av kristna anti-gaygrupper i USA drog Apple tillbaks "The Manhattan Declaration"-appen. Då agerade man efter att 7 000 protesterat mot företaget.
Nu är de i blåsväder igen efter att Exodus-rörelsen, som säger sig kunna ”bota” homosexuella, släppt en App som fått godkännande av Apple. Det har fått nätaktivisterna bakom Truth Wins Out att starta en namninsamling.
Hittills har nära 100 000 personer undertecknat protesten som kan leda till att Apple som tidigare arbetat hårt på en gayvänlig image tappar stöd i hbt-gruppen.
Jon Voss
jon@qx.se


Namninsamlingen mot Exodus-appen
 
Bookmark and Share