QX.se GayMap Qruiser.com Shop
Daskadasenibordet
Dagens låt
Schlagerprofilerna
Loreen gjorde succé...
Allt som är gott och lite...
Inte fått ett skit gjort
Anders
Andreas Lundstedt 40
Majs
Désenchantée...
En hivdivas bekännelser
Snart kan hivneg....
Maria Hansson Nielsen
En ära........
KleesterByKleester
Pengar
GayCharlie
SKOLPANIK!
Soms
Dagens bild
QX.se - Senaste nytt för dig som är bög, lesbisk, hbt eller queer
Sveriges största Gaynyhetssajt
– över 90.000 besökare per vecka!
Måndag 21 maj 2012

QX Maj 2012 som PDF
Tidningen QX | Annons | Info | Arkiv

"Mäktigaste bögen" ny chef för Apple

Han har kallats USA:s mäktigaste bög.
 Nu tar Tim Cook över efter Steve Jobs som VD för Apple.

Apples nye VD Tim Cook.
Foto: Paul Sakuma/Scanpix
Apples nye VD Tim Cook.
Apples operative chef Tim Cook har vikarierat för Steve Jobs vid ett flertal tillfällen – nu tar han över på heltid som ansikte utåt och ansvarig för företagets långsiktiga utveckling.

Orsaken ska vara att grundaren Steve Jobs ådragit sig cancer i bukspottskörteln. Jobs sitter dock kvar som styrelseordförande. Apple-grundaren Jobs ska själv ha föreslagit Cook som sin efterträdare.

Apple värderas idag till drygt 2 180 miljarder kronor, och som ny chef för världens mest näst värdefulla varumärke lär Tim Cook rykte som Silicon Valleys mäktigaste bög cementeras.

Det epitetet fick han av blogportalen Gawker i januari, efter att två arbetskamrater bekräftat hans läggning. Tidningen Out Magazine har porträtterat honom som USA:s mest inflytelserika hbt-person. Cook har varken förnekat ryktena eller talat högt om sin sexualitet.

Annars beskrivs 50-årige Tim Cook som en arbetsnarkoman från Alabama, med ett förflutet på IBM och Compaq, innan han för tolv år sedan kom till Apple. Han är mer praktiskt lagd än den charmige visionären Steve Jobs och har ansvarat bland annat för logistik och distribution, samt spelat en lågmäld nyckelroll i iPod och iPads framgångar.

Enligt BBC belönas han med en årslön på fem miljoner kronor, en bonus på ytterligare 32 miljoner och aktier till ett värde av 318,5 miljoner. Den nya titeln lär innebära en ökning.

Apples aktie föll 0,65 procent efter tillkännagivandet på onsdagen, men enligt analytiker ska det krävas en okaraktäristisk klantighet av Tim Cook för att störa företagets stadiga kurs framåt.
Mats Bax
mats@qx.se

 
Bookmark and Share