QX.se GayMap Qruiser.com Shop
Daskadasenibordet
daskadaseniMIG
Schlagerprofilerna
Grattis i efterskott...
Allt som är gott och lite...
Inte fått ett skit gjort
Anders
Andreas Lundstedt 40
Majs
Désenchantée...
En hivdivas bekännelser
Snart kan hivneg....
Maria Hansson Nielsen
En ära........
KleesterByKleester
Pengar
GayCharlie
SKOLPANIK!
Soms
Dagens bild
QX.se - Senaste nytt för dig som är bög, lesbisk, hbt eller queer
Sveriges största Gaynyhetssajt
– över 90.000 besökare per vecka!
Måndag 21 maj 2012

QX Maj 2012 som PDF
Tidningen QX | Annons | Info | Arkiv
Felix König menar att ungdomars intolerans lyfts fram medan vuxnas glöms bort av Forum för Levande Historia. Här vid ett besök i FN i år
Foto: privat
Felix König menar att ungdomars intolerans lyfts fram medan vuxnas glöms bort av Forum för Levande Historia. Här vid ett besök i FN i år
QX Debatt

Intolerans är ett vuxenproblem

I veckan släppte Forum för levande historia en ny intoleransrapport; Den mångtydiga intoleransen.
 Rapporten slår in öppna dörrar och blir ett bidrag i en debatt där ungdomar görs ansvariga för problem som är hela samhällets. Genom att göra en kvantitativ undersökning av intoleranta attityder på detta sätt i Sverige cementeras bilder av vilka det är fel på i samhället – De Intoleranta, vilket i grunden motverkar sitt syfte.

Det är uppenbart att Sverige har ett underskott på en levande debatt kring demokrati och mänskliga rättigheter. Det behövs fler tydliga opinionsbildare kring de övergrepp som skett det senaste seklet, och därför är Forum för levande historias arbete viktigt. Analysen att olika typer av intolerans hänger ihop gör det ofrånkomligt att belysa kommunismens och nazismens brott mot mänskligheten, och sätta samband mellan dem och hatbrott, diskriminering och övergrepp som sker idag.

Därför är det också viktigt att bevaka hur attityderna förändras i samhället – och att göra detta på rätt sätt. Forum för levande historias undersökning presenterar inget nytt eller revolutionerande – slutsatsen är fortfarande att unga killar på yrkesförberedande program med föräldrar med låg inkomst, låg utbildning och sociala utmaningar i sin omgivning är problemet. Den här gruppen har länge fått höra att de är De Intoleranta. Den enda nya slutsats som kan dras är att det finns tendenser på att homofobin minskar, och att viljan att svara instämmande på homofoba påståenden i en enkätundersökning som denna minskat bland Sveriges ungdomar. Det är såklart glädjande – men just eftersom olika typer av intolerans hänger ihop vore det farligt att slå sig till ro eller känna sig nöjd. Nivån av hatbrott mot homosexuella är fortfarande hög och mobbing och trakasserier på grund av sexuell läggning är fortfarande vanligt.

När man läser Forum för levande historias rapport får man uppfattningen att intolerans, som homofobi, islamofobi eller rasism, är särskilt vanligt bland unga människor, eller att det är särskilt allvarlig när de attityderna förekommer just där – detta eftersom undersökningen ju är gjord bland unga och anses vara en mätning av attityderna i samhället i stort. Trots detta görs ingen analys kring var dessa attityder kommer ifrån. Tror vi att unga människor och deras attityder skapas och utvecklas oberoende från det samhälle de lever i, eller från de vuxna som omger dem?

I grund och botten är homofobi, islamofobi och rasism såklart vuxenproblem. Det är vuxensamhället som för de värderingarna vidare till kommande generationer, genom skämt, skratt och politiska åsikter. Det handlar om att ens pappa drar ett transfobt skämt hemma, att ens lärare ifrågasätter varför det byggs en moské i kvarteret intill eller att ens farbror röstar på ett parti som inte skriver under på alla människors lika värde. Värdegrundsarbetet nedprioriteras i skolan, och lärarna ges inte tidsmässiga resurser att bemöta kränkande attityder i klassrummet. Likabehandlingsarbetet i skolan är så pass nedprioriterat att endast var femte skola har en likabehandlingsplan, trots att lagen säger att alla skolor måste ha en. Det kokar såklart ner till att samhället får det man betalar för: om vuxenvärlden inte prioriterar ungas hälsa, ungas inträde på arbetsmarknaden, ungas utbildning eller ungas möjlighet till möten med andra kommer intoleranta attityder fortsätta växa sig starka.

Vi måste satsa på skolans värdegrundsarbete och göra det utifrån normkritiska perspektiv – att ifrågasätta privilegier i samhället och de givna ramar som vi alla måste leva inom. Skolverket har själva valt att förespråka den normkritiska pedagogiken som ett framgångsrikt sätt att adressera frågor om allas lika värde utan att peka ut syndabockar eller befästa stereotyper.
Lärarna måste själva också stärkas i sin yrkesroll för att ha resurserna att kämpa för alla elevers rätt att vara sig själva. Alla elever förtjänar att ha en lärare som bryr sig och prioriterar en trygg skolgång för alla. I det ingår att alla skolor måste ta krafttag mot diskriminering som sker innanför deras väggar.

Slutligen behöver samhällsdebattörer och politiker vara tydliga med hur de står upp för allas rätt att vara sig själva i Sverige idag. Vi har inte råd med glidningar i attityder gentemot muslimer, romer eller homosexuella, när en av grupperna råkar illa ut kommer nästa snart göra det också.

Forum för levande historias undersökning blir ett exempel på när vuxenvärlden inte föregår med det goda exempel den borde. I samband med undersökningen fick muslimska ungdomar själva svara på påståenden som ”Islam är den religion som naturligt leder till terrorism”. Samma typer av påståenden fick homosexuella, muslimer, judar, ungdomar med adhd, funktionshindrade och ungdomar med invandrarbakgrund läsa och svara på. Forum för levande historia är en statlig myndighet, som ställt grova eller kränkande frågor, och det blir ju oundvikligen ett sätt att föra vidare den typen av åsikter till kommande generationer.

Om vi ska komma till bukt med intoleransen måste vi börja syna våra värderingar och de attityder som förs vidare. Det är inte förrän vuxenvärlden gör detta som diskriminering och rasism kan bemötas fullt ut. Fram till dess kommer intoleransen att fortsätta växa.

Felix König
Förbundsordförande
RFSL Ungdom


 
Bookmark and Share
 

QX LEDARE

2009-10-20 Debatten om synen på Islam har nu fullkomligt exploderat i Sverige.
 I hbt-världen i samband med dokumentären Sämre än djur, om hedersvåld riktat mot hbt-ungdomar, och så nu efter Sverigedemokraternas landsdagar i Ljungbyhed och debattartikeln i Aftonbladet i hela samhället.


2009-05-16 Återigen,
 som ett brev på posten, får vi se prov på grova kränkningar av mänskliga rättigheter i länder i östra Europa. I Moldavien i förra helgen, nu i helgen i Moskva och Riga. Fler rapporter om Pride-parader som utsätts för hat och hot från såväl myndigheter som huliganer av religiös eller politisk skola kommer garanterat framöver.


2009-04-01 Onsdag den 1 april röstar den svenska riksdagen igenom en ny äktenskapslagstiftning.
 Nu kommer det inte längre stå att ett äktenskap endast kan ingås mellan en man och en kvinna. Könen på de två som stadsfäster sin kärlek och sin relation upphör att bestämmas av staten.


2009-01-30När Bill Clinton 1992 segrade över George H.W.
 Bush i det amerikanska presidentvalet hämtade rubriken i svenska gaytidningen Reporter inspiration från filmen Trollkarlen från Oz; ”Ding-Dong! Häxan är död!”.


2008-12-30 Det såg ut som en tanke när SvT bara dagarna efter Påvens tal där han återigen attackerade kärlek mellan personer av samma kön,
 sände Ingmar Bergmans fantastiska epos Fanny & Alexander.


2008-11-03 Inför regeringens utlovade proposition i december om en könsneutral äktenskapslagstiftning testas nu olika lösningar för att klara den tydliga spricka som finns mellan ett antal trossamfund...


2008-04-17 Under onsdagen debatterades oppositionens försök att slå in en kil i den borgerliga regeringen.
 


2007-09-18Abu Omar al-Baghdadi,
 talesperson för det som kallas Al Qaidas ledare i Irak hotar en chefredaktör och en konstnär i Sverige till livet.


2007-06-02 Riga Pride,
 likt Moskva Pride samlar Europas verkliga hjältar.


2007-03-26 Den 21 mars presenterades enmansutredaren Hans Regners förslag till hur äktenskapet skall öppnas upp för samkönade par.
 


2007-03-16 Först och främst ett stort grattis i efterskott på 50-årsdagen!
 Och så ett grattis i förskott till att du nu äntligen blir partiledare.


2006-11-28 Så lös Böglobbyn till.
 Kanske tycker jag det för att den period som påverkat mig mest belystes i dess fjärde program.


2006-09-18 Det som började som en rysare slutade med en tydlig borgerlig seger i valet.
 


2006-05-19 Återigen agerar europeiska myndigheter för att förbjuda homo- bi och transpersoner att mötas offentligt.
 


2006-02-09 Jyllands Postens och efterföljande tidningars publicering av ett antal satirteckningar av profeten Muhammed har skapat en internationell kris.
 En kris som dock absolut inte består av alla "muslimer" i konflikt med alla "kristna".


2005-09-13 Feministiskt Initiativ har blivit parti och den mediala uppmärksamheten blir självklart stor.
 Och lika självklart bevakar media de sprickor som uppstår.


2005-07-03 I slutet av juni införde Spanien och Kanada könsneutrala äktenskap.
 


2005-04-04 Påven Johannes Paulus av avlidit.
 Katoliker världen över sörjer en ledare som de flesta sett som en stor förebild.


2005-01-19 Jag ger fullt ut mitt stöd till rätten att välja tro,
 att konvertera eller att vara ateist.


2004-03-02 Av någon kufisk anledning har frågan om det könsneutrala äktenskapet blivit en het potatis världen över.
 På en och samma gång.


2004-01-09 På bästa debattplats skriver på fredagen representanter för kristna evangeliska frikyrkor,
 ortodoxa kyrkor, katolska kyrkan, ortodoxa rabbinen i Stockholms judiska församling, imamen i svenska islamiska samfundet och en konsulent i Sveriges islamiska råd ett utfall mot förslaget om det könsneutrala äktenskapet.


2003-06-24 För första gången har en homosexuell man anmälts av andra homosexuella i ett smittskyddsärende hos polisen och fått stora rubriker i media.
 


2002-09-16 Det svenska valet blev en stor gaypolitisk framgång.
 De partier som varit mest negativa till vårens reformer för samkönade par, homo- och bisexuella individer och samkönade föräldrar har gått tillbaks med kännbar kraft.


2002-06-28 Kristdemokraterna håller ting i Malmö.
 Alf Svensson vässar klorna inför höstens val.


2002-04-24 De ”hunsade” tar nu ton över hela Europa och de traditionella politikerna skakas av extremhögerns framgångar.


2002-01-25 Sedan mordet på Fadime har hedersmord och den "traditionella" familjesynen kommit i fokus i svensk debatt.
 


2001-01-25 I januari arrangeras en mängd kampanjer mot nynazismen i Sverige.