QX.se GayMap Qruiser.com Shop
QX.se - Senaste nytt för dig som är bög, lesbisk, hbt eller queer
Sveriges största Gaynyhetssajt
– över 90.000 besökare per vecka!
Fredag 3 september 2010

QX Sept 2010 som PDF
Tidningen QX | Annons | Info | Arkiv

Foto: Scanpix

ISNAS bild från avrättningen av två homosexuella ynglingar i tisdags



Två homosexuella ynglingar avrättade i Iran

IRANI tisdags avrättades två unga män,
 varav en under 18 år, på grund av att de haft sex med varandra.
Homosexuella flyktingar från Iran har ofta problem att stanna i Sverige, svenska myndigheter anser att homosexuella inte förföljs i landet.
Stig-Åke Petersson från HBT-flyktingars stödförening kräver återigen att ambassaden i Iran skall göra en ny rapport om situationen för homosexuella i landet.

I tisdags 09.30 svensk tid avrättades två unga män genom hängning i Iran. Bilden på avrättningen har spritts av Iranska studentnyhetsbyrån ISNA och publiceras idag världen över.
En av de två männen var under 18 år och avrättningen skedde offentligt.
De avrättades eftersom de två haft en relation och för att de druckit alkohol. Innan avrättningen satt de två ynglingarna i fängelse i 14 månader och fick utstå svåra spöstraff, enligt den brittiska gayorganisationen OutRage.
Enligt OutRage skall ISNAs rapport citerats av nyhetsmediet Iran In Focus, och där skall motivet till avrättningen angetts vara att de två sexuellt utnyttjat en 13-årig pojke. Dessa uppgifter har dock inte styrkts i något annat media och ingick inte heller i uppgifterna från ISNA.
Till web-tidningen bt.dk, säger den danske parlamentsledamoten Kamal Quershi (Socialistik Fokeparti) att detta visar hur farligt det är att vara homosexuell i Iran. Såväl Danmark som Sverige sänder tillbaks homosexuella flyktingar till Iran. Bland annat hänvisas till en svensk ambassadrapport där det hävdas att det inte finns några allvarliga problem med att leva som homosexuell i Iran.
I årets PrideMagazine intervjuas statsminister Göran Persson för första gången i ett HBT-media. Han får bland annat frågan om utvisningen av HBT-personer till Iran.
- Jag har förtroende för de svenska myndigheterna som gör dessa bedömningar, svarar han.
Ett stort antal homosexuella och transpersoner från Iran har kämpat förgäves för att få stanna i Sverige. Förra sommaren tog bland annat Fatemeh-Kiann sitt liv efter att han hotats av utvisning till Iran. De svenska myndigheterna menade att han som transperson kunde vara säker i landet.
Stig-Åke Petersson från RFSL och HBT-flyktingars stödförening berättar för QX.se att det idag finns ca fem-sex iranska homosexuella män och kvinnor och en transperson som väntar på besked om de kan få stanna i Sverige. Två-tre är gömda efter att de fått utvisningsbesked. Tisdagens hängning av två homosexuella ynglingar förvånar honom inte.
- Det bekräftar det vi vetat hela tiden, säger han. Vi har ju kontakter med enskilda som berättat om detta. Ambassaden säger att "vi inte läst om detta i tidningarna, alltså förekommer det inte". Både vi och Amnesty har haft andra informationer.
Bör ambassaden se över den rapport man lämnat till svenska myndigheter om situationen för HBT-personer i Iran?
- Definitivt, men det har vi krävt väldigt länge. Den bygger på andrahandsuppgifter och från katolska präster man har inte haft kontakter med enskilda homosexuella i landet.
Göran Persson säger att han litar på svenska myndigheter.
- Det är klart han måste säga det, men den här händelsen visar hur pass dåligt man är insatta i HBT-människors situation överhuvudtaget.
- Precis i dagarna har jag fått avslag när det gäller en bög från Uganda. Där har regimen flera gånger gått ut och fördömt homosexuella. Beslutet att avvisa mannen bygger på en berättelse från en lesbisk tjej som har sagt att det finns hemsidor för homosexuella i Uganda och därför skall det inte finnas risk anser ambassaden. Det visar på en dumhet och naivitet när man ser det som enda beviset. Man pratar inte med dem som är berörda utan går på cocktail-partyn och utbyter info med andra ambassader som är lika dåligt insatta.

http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-556874


Jon Voss
jon@qx.se


Källa: ISNAs rapport (på persiska)



Publicerad: 2005-07-21 13:04:02

Bookmark and Share
Foto: SAS

SAS vill viga ett HBT-par på planet till New York

Går du i giftastankar?
 Då borde du kolla in SAS hemsida om du vill ha chans att vigas på ett plan till New York och få bröllopsresa med lyxboende på köpet.

Foto: Simon Cardwell

Smygbögig danslärare i vacker dansfilm

Nya filmen ”Maos Last Dancer” följer balettdansören Li Cunxins dramatiska liv och hans resa från fattig pojke till amerikansk megastjärna,
 till hans roll som verktyg i ett tungt politiskt drama.

Annons

Foto: Ulo Maasing

Folsom Europe samlar perversa i helgen

BERLIN. Med smygstart redan i onsdags blir det på lördag klimax för Europas alla perversa.
 Folsom Europe firas för sjunde året.

Foto: press

"Lilla bögjungfrun" live på scen

Stockholm Comedy Festival är igång och i kväll uppträder Coco Peru – en cynisk drag queen från New York – på Södra Teaterns stora scen.
 Men vem fan är Coco Peru?

Foto: Ronny Larsson

Stjärnorna strålade på Rockbjörnen

Oskar Linnros blev den stora vinnaren när Rockbjörnenstatyetterna delades ut på Djurgården under onsdagskvällen.
 QX vimlade med musikkändisarna.

Foto: Yvonne Åsell / SvD / SCANPIX
Val 2010

Svagt om hbt i valmanifest

I Alliansens valplattform saknas ett omnämnande av HBT-frågor.
 De rödgröna har inkluderat HBT i det internationella avsnittet i sin regeringsplattform.

Foto: HBO

Tv-serie om välutrustad man - ikväll har ”Hung” premiär på SVT

Ray,
 en frånskild baskettränare på dekis, hoppas kunna vända en svit av livsnederlag genom att använda sitt "vinnande verktyg". Ikväll har TV-serien ”Hung” premiär.

Foto: Peter Knutson

Alla älskar Robyn - i nya QX september

Robyn,
 Emma Wiklund, Hans Linde, Efva Attling och nio personer om att vara HBT. Där har ni delar av QX september. Och så dricker vi öl med 7500 bögar i ett tält i Tyskland.

Foto: Freja Wagner/umeapride.se

Vården viktigast på Umeå Pride

Vården diskriminerar hbt-personer.
 Det menar RFSL Umeås ordförande Lennart Lidström. Vårdfrågan är den viktigaste programpunkten när Umeå Pride startar nu på torsdag.

Foto: Zaira Perdigon
Samhälle

"Ingen sperma i munnen"

HIV-PREVENTIONNy studie visar att de män som säljer sex till män är fler än man tidigare trott,
 och att fler än hälften aldrig använder kondom vid oralsex. Detta oroar RFSL:s ordförande Ulrika Westerlund.

Foto: Fredrik Sandberg / SCANPIX
Val 2010

QX listar öppna hbt-personer i valet

Onsdag den 1 september kan vi börja rösta i valet 2010.
 Lagom till detta börjar QX sin listning av öppna hbt-kandidater i kommun-, landstings- och riksdagsvalen. Listan uppdateras i takt med att nya namn kommer in.

Äldre QX-nummer 05/06
40 kr

Vykort - Holiday Greeting Girls
25 kr

Joe Phillips - Morecock Vol 2
149 kr


Kylskåpsmagnet Julgran
55 kr

Märke Caution, Big Dick
15 kr

Eddie Izzard - Sexie
155 kr

Qruiser - The Largest Gay Online Community in Scandinavia
Smeknamn
Lösenord
Följ QX på FacebookFölj QX på Facebook
Follow QXse on Twitter
Dagens fråga
Såg du en svensk eller utländsk film senast du var bio?
Svensk
Utländsk
Resultat
Se tidigare frågor
Foto: AP Photo/Alex Castro, Cubadebate/Scanpix

Castro ber om ursäkt för förföljelse

HAVANNA. Fidel Castro har tagit på sig ansvaret för att homosexuella förföljts på Kuba.
 Han förklarar bristen på insikt med "det sytemstiska sabotage vi då utsattes för".
Foto: Henrik Montgomery / SCANPIX

Partipolitisk uppställning på Pride

UMEÅ/LINKÖPING. I helgen är det Pridearrangemang i såväl Umeå som Linköping.
 Och alla riksdagspartierna finns på plats. Till Umeå kommer Centerledaren Maud Olofsson.
Göteborg BEE KÖK & BAR, BUSY BEE, Gretas Night Club, Haket Pub, Klub Rip, Lust, West Cost In Leather
Kristianstad RFSL Kristianstad, fredagspub
Linköping Vinlagret Linköping
Lund Ebbas skafferi
Malmö Pour les Pédés
Stockholm After Work på Göken, Babs Kök & Bar, Bistro Sjöstad, Chokladkoppen, Copacabana, Göken Restaurang & Bar, Hallongrottan, Högkvarteret, Lezzie Weekend-varje helg, Mälarpaviljongen, Momma, Monarki, Paradise, Posithiva Gruppen, Roxy, Sidetrack, SLM Leather / Rubber party, SLM-Stockholm, Stockholm Comedy Festival '10, The Charlie King Experience, tomrik mat & dryck, Torget, Urban Deli
Umeå Umeå Pride
Uppsala Club Orchidea
Ystad Kom i Luckan
Nacka Imperial Lanes, Koloni
Gränna Amalias Hus Hotel i Gränna
Köpenhamn Be Proud, CanCan, Carstens Guest House, Centralhjørnet, Chaca, Cosy Bar, Dunkel Bar, Jailhouse, LGBT Ungdom, Masken Bar & café, Mens Bar, NeverMind, Oscar, OTHON & TOMASINI – live in concert, SLM København, Tuborg Beer Gathering, Vela Gay Club
Århus Café Sappho, SLM Århus
Frederiksberg Amigo Bar, Café Intime
Helsingfors DTM, Fairytale, Hercules, Jenny Woo, Lost & Found, Mann’s Street, Nalle Pub, Room Albert, Vogue
Åbo Suxes
Tammerfors Blue Oyster Bar, Mixei
Reykjavík Club Barbara, Samtökin 78
Oslo Elsker, London Pub, So -for jenter som liker jenter, The Villa
Bergen Fincken
Trondheim Metro
Kristiansand Skeiv Disco
Stavanger HoT Open Mind
Foto: hevjin.org

Första gaytidningen på kurdiska

DIYARBAKIR. Såväl i papper,
 som nättidning och på Facebook finns den första gaytidningen på kurdiska, Hevjin, utgiven.
Foto: Jon Voss
QX Debatt/Val 2010

Kryssa in en Hiv-aktivist i riksdagen!

Via QX debatt söker vänsterpartisten Cege Hedén stöd för att kryssas in i riksdagen.
 Lyckas han vill han arbeta för hivpositivas rättigheter.
Foto: privat
QX Debatt/Val 2010

Äktenskapslagen är inte Alliansens förtjänst

Moderaterna slår sig för bröstet och talar om vilka fantastiska förkämpar för hbt-personers rättigheter de är.
 Tror de att vi är helt historielösa?
Foto: Roland Karlsson
Val 2010

Heliga Birgitta

Birgitta Ohlsson,
 EU-minister och folkpartist, nybliven mamma med man och hund, har länge utmärkt sig som en av Sveriges största förkämpar när det gäller hbt-frågor. Varför?
Foto: Peter Knutson
Val 2010

Mäktiga Maria

Miljöpartiets språkrör Maria Wetterstrand går hem i alla läger.
 Till och med hennes motståndare gillar henne, som person i alla fall. Och inte minst så är hon ju stor flatfavorit.

Jan-Eric Löwenadler begrav i stillhet

I söndagens SvD publicerade vänner till Jan-Eric Löwenadler en dödsannons.
 Begravningen har skett i stillhet.
Foto: finest.se

Majsan drar söderöver - men klubbar vidare

STOCKHOLM. Back to School är tjejfestens tema på Kolingsborg lördag kväll.
 Festfixaren och bloggaren Majsan styr efter festen kosan söderut, men lovar återkomma med klubbgästspel.
Foto: adoptionscentrum
QX Debatt

Adoptions- centrum bjuder till informa- tionsträff

I sin artikel lyfter Facundo Unia fram ett flertal citat och hänvisningar till inlägg som gjordes för 10 år sedan och drar slutsatsen att detta gäller även idag.

Hände detta datum

1745 Charles Victor de Bonstetten föds