QX.se GayMap Qruiser.com Shop
Daskadasenibordet
Ge bort din tid
Schlagerprofilerna
Grattis Norge - till det ni...
Allt som är gott och lite...
Bilder "BEACH PARTY"
Anders
Barcatisdag!
Majs
Stockholms Matvarufabrik
En hivdivas bekännelser
Det var värre förr
Maria Hansson Nielsen
Tänk så kul........
KleesterByKleester
17 maj - IDAHOT-dagen
GayCharlie
TV-KOCK!
Soms
Danska intriger
QX.se - Senaste nytt för dig som är bög, lesbisk, hbt eller queer
Sveriges största Gaynyhetssajt
– över 90.000 besökare per vecka!
Torsdag 17 maj 2012

QX Maj 2012 som PDF
Tidningen QX | Annons | Info | Arkiv

Foto: Pernilla Klüft




Åke Green


Alla ska med. Så enkelt är det.

SVERIGEDet var med stort intresse jag läste den moderate riksdagskandidaten
Philip Wendahls debattinlägg med anledning av HD:s friande dom mot Åke
Green häromdagen.

I sitt inlägg reagerar han på att det från ”det mest oväntade” håll kom krav på att hetslagstiftningen ska avskaffas. Vad han syftade på var ett pressmeddelande från RFSL med rubriken ”Avksaffa lagen om hets mot folkgrupp!”. I slutet av sin debattartikel vädjar han sedan till dig som läsare att vi nu tillsammans måste arbeta för att stärka lagen om hets mot folkgrupp istället.

För det första, den som läste RFSL:s pressmeddelande och inte bara rubriken i pressmeddelandet kunde läsa att RFSL kräver en skärpning av lagen. Inte ett avskaffande.

För det andra, den som vill arbeta för att lagen om hets mot folkgrupp ska stärkas ska definitivt inte lägga sin röst på Philip Wendahl eftersom han kandiderar för moderaterna. För jag antar att hans debattinlägg måste ses i ljuset av att han tänker driva en personvalskampanj inför riksdagsvalet hösten 2006. Moderaterna var emot lagen när den kom. Moderaterna var emot när lagen skulle förnyas och sexuell läggning införlivas i den och moderaterna kommer med all säkerhet att vara emot en skärpning av lagen.
De vill inte ha lagen över huvudtaget. Det är med andra ord ren lögn att ”vi kämpar för det tillsammans med er”. Eller så har han inte full koll på vad hans parti står i den här frågan. Socialdemokraterna arbetade för att lagen om hets mot folkgrupp skulle inkludera sexuell läggning. Moderaterna var emot.

Och när jag läst hela hans debattinlägg blir jag förbryllad. Han använder sig av klassiska socialdemokratiska uttryck som ”kamp för allas lika värde”. Men den moderata politiken leder inte dit. Den leder till ett samhälle med större klyftor mellan människor. Den leder till ett kallare och hårdare Sverige. Till ett Sverige där de sämst ställda ska betala de välbärgades skattesänkningar. Där sjuka och arbetslösa ska betala medan andra får det bättre.

I mitt Sverige ska alla ha möjligheten till ett arbete, en bra sjukvård, en skola för alla och ett polis- och rättsväsende som ger det skydd och den trygghet vi vill ha. Där du inte ska behöva oroa dig över att behöva lämna hus och hem om du blir arbetslös eller blir sjuk. Hatpropaganda och andra former av hets mot oss bögar, flator, bin och transpersoner ska aldrig tolereras. Jag vill ha ett Sverige för alla. Inte bara för några.

Alla ska med. Så enkelt är det.

http://www.qx.se/nyheter/artikel.php?artikelid=4063



Källa: Se tidigare debattartikel om Åke Green



Publicerad: 2005-12-05 18:07:47

Annons










Follow QXse on Twitter
Dagens fråga
Hur ofta byter du strumpor?
Varje dag
Flera ggr om dagen
Varannan dag
När dom är skitiga
Nån gång i veckan
Jag har inga strumpor
Resultat
Se tidigare frågor
Eskilstuna Lilla Hotellet
Göteborg BEE KÖK & BAR, Haket Pub
Linköping Café Joy
Lund Ebbas skafferi
Malmö Kronprinsen Bowling Bar & Nöje Sport-TV
Stockholm Babs Kök & Bar, Chokladkoppen, Copacabana, Egalia Fritidshäng, Göken Restaurang & Bar, Hallongrottan, Kabaretkväll - Burlesqueer Cabaret for Misfits, Mälarpaviljongen, Maskeradaffären, Roxy, Scandic Park, Sidetrack, Torget, Urban Deli
Östersund Café Alexis
Nacka Koloni öppnar igen 6/4
Gränna Amalias Hus Hotel i Gränna
Köpenhamn CanCan, Carstens Guest House, Centralhjørnet, Cosy Bar, Dunkel Bar, Jailhouse, Kafe Knud, Masken Bar & café, Mens Bar, NeverMind, Oscar, Vela Gay Club
Frederiksberg Amigo Bar, Café Intime
Helsingfors Café Cavalier, dtm, Fenix, Hercules, HivCheckPoint Helsinki, Isoroba10, Kazaky A'Men World Tour, Klaus K Hotel, Mann’s Street, Vogue
Åbo Suxes
Tammerfors Mixei
S:t Karins Fucking Kaarina
Reykjavík Samtökin 78, Trúnó and Barbara
Oslo Elsker, London Pub, So -for jenter som liker jenter, The Villa
Bergen Fincken

Hände detta datum

1990 WHO avskaffar sjukdomsklassificeringen