Vi har fått in 2027 års väggkalender med 12 olika verk av den finska konstnären Tom of Finland.
En konstnär som fram till sin död ritade tusentals heta bilder av glada killar på upptåg! Han bidrog med sin konst till såväl stolthet över att vara gay som en trendsättare inte minst för den framväxande läderscenen runt om i världen.
Den officiella Tom of Finland-kalendern för 2027 är fullspäckad med över 15 illustrationer, inklusive sällsynta och nyrestaurerade bilder. Här finns heta sjömän, snyggingar i badbyxor, muskulösa bikers och läckra män i tajta läderbyxor!
Kalendern är 23 × 30,5 cm (23 × 61 cm uppvikt), med helsidesbilder upptill och stora kalenderrutor för varje månad nedtill.
Dessutom har vi tagit in kalendern VINTAGE LEATHER 2027 Bob Mizer Calendar! 28 ”sidor” med skarpa, sexiga svartvita fotografier av lädermän från 50-, 60- och 70-talen! Kalendern är tryckt på tjockt, glansigt papper och är en unik tidskapsel med bikers och lädermän. Samtliga modeller var med i Bobs Athletic Model Guild. Många av dessa modeller och porträtt förekom även i hans klassiska tidskrift Physique Pictorial.
Du hittar bägge kalendrarna i QX Shop.
Där hittar du även till reapriser 2026 års kalendrar; dels Tom of Finland och så 2026 års Bob Mizer-kalender.
Uppdaterad 2026-10-07