När Sylve träffade Ivan, som är född och uppvuxen på Kuba, förälskade han sig i både mannen och landet. Tillsammans driver de idag mini boutique hotell Casa Teniente Rey i Gamla Havanna, omringat av trånga kullerstensgator och färgstarka fasader.

Deras mini boutique hotell i kolonial stil kan husera 5-8 gäster som de skräddarsyr en kubansk drömresa för. Om det så är att upptäcka gaynattlivet, rulla cigarrer på cigarrfabriker eller njuta av öns vita sandstränder som möter dess turkosa hav.

– Kuba är känslornas land med musik, dans och glada människor, och här är det inget problem att vara gay. Det är till och med regeringen som driver flera av öns gayklubbar, säger Sylve och fortsätter:

– Och här finns förmodligen världens trevligaste gaystränder. ”Mi Cayito” ligger till exempel 20 minuter utanför Havanna.

Paret vill erbjuda ett helhetskoncept för den perfekta regnbågsresan. Förutom boende, frukost, ett antal middagar och skräddarsydda aktiviteter erbjuder de skjuts till och från flygplatsen.

Den första resan med fokus på regnbågs-Kuba är planerad till den 9 april.

Läs mer om Ivan och Sylve samt det kubanska gaylivet på deras Facebooksida.