Carolina Gynning och Jean-Pierre Barda. Där har ni årets konferencierer. QX tog ett snack med dem.
Ni ska leda Sveriges populäraste skönhetstävling, berätta om kvällen!
Carolina: Det kommer att bli en kväll att minnas. Operaterrassen, där tävlingen hålls, kommer att skaka. Men godbitarna spar vi till själva kvällen.
10 av Sveriges vackraste bögar på scenen Jean Pierre, kommer du kunna hålla fingrarna i styr?
Jean-Pierre: Jag kan alltid hålla fingrarna i styr…
Carolina: Inte jag (skrattar)
Är ni singlar?
Jean-Pierre: Jag anser att det är min plikt att vara singel inför detta uppdrag!
Carolina: No comments.
Vilka frågor kommer Mr Gay kandidaterna få av er?
Jean-Pierre: Det har vi inte bestämt ännu. Det brukar falla på plats när killarna är ombord så att säga. Vi hoppas att killarna kommer att inspirera oss.
Carolina: Jag känner att jag är superinspirerad redan nu, så jag ställer en fråga till Jean-Pierre direkt: ”Vem/vad skulle du ta med dig på en öde ö?”
Jean-Pierre: En morot så klart.
Carolina, det sägs ju ofta ”alla bögar är så snygga”, du känner ju en hel del gaykillar, stämmer det tycker du?
Carolina: Ja, ni är klart mycket snyggare än de straighta killar jag har träffat. Och min lilla Navid är snyggast (skrattar).
Förra året vann Christo, vad får han för betyg av dig, Jean-Pierre?
Jean-Pierre: Med Beröm Godkänt!
Carolina, under kvällen ska du även krönas till bögsveriges drottning, what have you done to deserve this?
Jean-Pierre: Frågan är nog om vi förtjänat henne…
Carolina: (skrattar) Det ser jag verkligen fram emot, Navid har ju kallat mig sin lilla okrönta bögdrottning under alla år nu så det är dags att jag officiellt får en kröning tycker jag.
Uppdaterad 2016-11-15