Oss swingers emellan är Claras Henrys farsdebut och hon tackade ja efter att ha hört gott om scenen i den lummiga parken i Kalmar.
– Jag har noll relation till fars och sommarteater överhuvudtaget. Men så pratade jag med både Anton Lundqvist och Sussie Eriksson som båda varit här och bara ”Åh gud, du måste tacka ja”.

Rollen som hotellreceptionisten Tina beskriver Clara som ”en person som är väldigt glad, tycker om sitt jobb och gillar smink”.
– Hon blir lovad väldigt mycket smink för att hjälpa till med en grej, går med på detta och hittar alkohol på vägen och blir lite i gasen. Det hela blir en stor fest för henne, mindre fest för de andra dock. Så Tina lever sitt bästa liv i föreställningen.

Har Klara och Tina några likheter?
– Jag skulle nog passa bra i serviceyrken och har ganska hög energi om jag slår på den. Tina är jag gånger tio i energi kan man säga (skrattar).

Som farsdebutant ligger utmaningen i nå ut fysiskt, hela vägen bak till sista raden, menar Clara Henry.
– Fars är så stort, så höga röster och så stora rörelser. Det är lite av den fysiska komedins mecka. Man måste göra det snyggt och trovärdigt, men också stort så att alla ser. Så jag tror absolut inte att man ska hålla tillbaka.

Hur HBTQ+ skulle du säga att Oss Swingers Emellan är?
– Inte särskilt. Men det är väl också farsens stora dilemma. Det är mycket gamla mossiga stereotyper, och mycket ”åh titta en man som klär ut sig till kvinna”. Det är liksom transfobins grundpelare som återskapas gång på gång i varenda fars. Men jag tycker att det här är en snäll fars. Men det kanske är dags att skriva en fars om flator och bögar?

Du nämnde att det förekommer en del ”crossdressing”. Hade du några betänkligheter när du läste manuset?
– Nej, men det var väl ett par repliker kanske som jag tyckte lät lite… Ett missförstånd som uppstår, utan att säga för mycket, är att en som jobbar på hotellet tror att de två männen har en relation med varandra. Och vissa repliker var liksom formulerade som att det var något sjukt. Men de är omformulerade nu till att vara lite såhär ”jaha, se där, vad trevligt för dem”. Så det får en liten annan betydelse. Jag tror att Klas (Wiljergård, regissör)  sa väldigt tidigt att ”ja, det är inte helt PK allting som står, men vi ska inte det till en obekväm fars”. Vi är ju två queer-personer som är med i detta och då måste vi också känna att vi kan stå för det.

Vad händer annars i sommar?
– Det bästa med att göra sånt här är att man är så jäkla ledig. Man spelar på kvällarna och sen har man hela dagarna till att bada. Så jag ska bada, gymma och bara njuta av Kalmar.

Oss Swingers Emellan går på Krusenstiernska Teatern i Kalmar tom den 26 juli.