Sky Li:s artistnamn föddes ur att hon under sitt musikskapande ofta sitter och tittar ut över himlen.
– Jag inspireras mycket av himlen och naturen. Och Li är början av mitt personliga namn, Linnea. Sky Li kändes helt enkelt hemma.
Rent musikaliskt inspireras hon av Enya, Labrinth, Agnes Obel och ”nordisk melankoli”.
– Enya är en artist jag lyssnat på sedan jag var fem år, och min mamma lyssnade på henne när jag låg i hennes mage. Hon är experimentell i sin musik, och väldigt filmisk. Om man kollar in på min Pinterest så ser man vad jag inspireras av, det ut som en vacker skräckfilm med mycket naturbilder.
2023 släppte Sky Li egenproducerade albumet “Her”, som hon i princip gjorde på egen hand. Titelspåret handlar om tjejen som fick henne att känna känslor hon aldrig känt tidigare.
– Jag skrev låten under en konfliktladdat period i mitt liv där jag var i en relation med en kille, men mina känslor drogs till en tjej. Det låg mycket skam i att vara ihop med en person och känna något för en annan. Jag hade aldrig känt så för en tjej tidigare och förnekade det i början. Sen tog jag mig ur relationen, och jag ”kom ut” efter en inre resa som blev lite ett uppvaknande.
Blev det något med tjejen?
– Nej. Men jag lärde känna mig själv och vad jag gillar.
Sky Li vill använda sin musik som en plattform för att lyfta frågor om inkludering, kärlek och rätten att vara sig själv.
– Jag vill kunna ge andra den kärleken jag själv fått genom musik. Musik kan förmedla så mycket… Som Her som jag fått så mycket uppskattning för. Folk känner igen sig i mina känslor och det är den största belöningen för mig. Jag vill vara en förebild och påverka andra genom att vara mig själv.
Sky Li berättar att hon inte är inte jättefan av etiketter, men att hon idag är i en lycklig relation med sin flickvän.
– Jag tror inte att man behöver vara antingen eller då jag starkt tror på att folk kan befinna sig varsomhelst på spektrat och då alltså också kan befinna sig längst ut på spektrat.
Before the End är den första låten från kommande albumet “Ladder” som beräknas komma under 2026. Låten handlar om att välja livet även i outhärdliga stunder och att smärtan man känner är tillfällig.
– Det är en låt som jag velat ge till mig själv under min gymnaseieperiod. Den handlar om en inre resa, där man väljer mod och kämparglöd. Jag kom in i en ny klass och kände mig väldigt ensam. Jag kunde inte relatera till hur tjejerna pratade om killar, och drog mig ifrån dem. Sen hittade jag självförtroendet när jag började med musiken. Scenen blev min plats där jag kunde skina och utmana mina rädslor.
Sky Li Dennis Pop Awards-nominerades för ”Her”, och ser det som en milstolpe att hon blev sedd för det albumet. och hon är ett fan:
– Denniz Pop har ju gjort otroligt bra pop. Jag älskar gamla hits med Westlife, Backstreet Boys och Britney Spears.
Finns det några HBTQ+artister som inspirerat dig?
– Billie Eilish, Chappell Roan och Ellen Krauss gillar jag väldigt mycket.