Mellan den 5-16 november pågår Stockholms filmfestival och programmet är i år späckat med filmer med HBTQ+tematik. QX har plockat ut ett par guldkorn:
Bland filmerna märks Alexander Skarsgårds S/M-dramakomedi Pillion där Harry Melling spelar den försiktiga Colin som dras in i en relation med dominante MC-bögen Ray (Alexander Skarsgård). Filmen skildrar BDSM och kärlek och Skarsgård har fått mycket uppmärksamhet för rollen. Han medverkar även i ett ”Face2Face” på Bio Skandia den 12 november kl. 21.00
Erotiska thrillern Plainclothes handlar om hur polisen Lucas, spelad av Tom Blyth, under täckmantel ingår i en operation där gaymän ska lockas in i situationer för att kunna gripas. Han träffar då Andrew (Russell Tovey) och får känslor för honom. Filmen utspelar sig på 90-talet och har hyllats för skådespeleriet och sin skildring av tidens förtryck och ångest hos bögar.
I Richard Linklaters Blue Moon spelar Ethan Hawke Broadwayförfattaren Lorenz Hart . Filmen berättar om homosexuell kärlek i en tid där den inte fick ta plats, och The Walkings Deads Andrew Scott och Margaret Qualley har biroller.
Oscarsvinnande Olivia Colman är med i familjeskildringen Jimpa som rör sig mellan dokumentär och fiktion. Jimpa är inspirerad av regissören Sophie Hydes egen historia och hennes ickebinära barn spelar en version av sig själv i filmen. Olivia Colman spelar Hannah, som besöker sin frispråkiga pappa (John Lithgow), mannen som lämnade henne som barn för att leva ut sin sexuella identitet.
Jennifer Lopez har huvudrollen i nyinspelningen av Kiss of The Spiderwoman som handlar om Luis som dömts för ”förargelseväckande beteende” och placeras i samma cell som den politiska fången Valentín. Den ena drömmer om glitter och glamour, den andra om att störta militärdiktaturen. Luis idol är Ingrid Luna och det är i fantasivärlden vi möter Jennifer Lopez som Ingrid. Queera skådisen Tonatiuh spelar Luis i filmen som spås bli dennes genombrott.
The Little Sister är en kärlekshistoria om att hitta sin identitet där vi möter 17-åriga Fatima (Nadia Melliti), den yngsta av tresystrar i en muslimsk familj i Paris. När Fatima kallas för lesbisk av klassens queerakille blir det startskottet för utforskandet av hennes sexualitet. Nadia Melliti belönades för bästa skådespelarinsats vid Cannes, och filmen också blev årets Queer Palm-vinnare.
I 80-talsskimrande Christy berättar Sydney Sweeney hur Christy Salters boxningskarriär startade. Hennes sexistiske tränare blir hennes make och efter ett tag allt mer kontrollerande vilket gör att Christy måste slå sig fri i dubbel bemärkelse… Christy blev efter äktenskapet tillsammans med Lisa Holewyne och de gifte sig 2017. Euphoria-bekanta Sweeneys insats har redan Oscarsbuzz.
Dessutom: I Skin on Skin blir två tyska snubbar kära i ett slakthus och måste smyga med sin romans, i The Non-Actor bor Elliot med exets nya tjej när de faller för varandra, och i Before/After inleder unga killar på hårtransplantationsresa i Istanbul en ”bromance”.
Mer om Stockholm Filmfestival här.