Både Ninos Josef och Hiroki Ichinose började tidigt intressera sig för dans. Hiroki var tre när han började följa sina systrar, som gick på balett, medan Ninos började dansa på fritidsgården under tidigt 90-tal. Det var också den enda formella dansingången han hade fram tills att han började på Kungliga Svenska Balettskolan.
–Så min ingång till dansen var som för vilket förortsbarn som helst i Sverige, berättar han för QX.

Hiroki och Ninos har känt varandra femton år. De träffades när Ninos var nyinflyttad i Köpenhamn för att dansa på Dansk Dansteater och Hiroki var där på audition. Genom gemensamma vänner fick Hiroki erbjudandet att övernatta hemma hos Ninos och då klickade de direkt. Sedan dess har deras karriärer inte korsat varandras vägar. Förrän nu.

Det är Hiroki som är koreograf för dansverket Lay Him Quietly, där de båda är dansare samtidigt som de producerar verket. Att göra stora delar av arbetet själva har varit svårt, men samtidigt väldigt givande.
– En av de viktigaste sakerna är vi vill att många ska kunna relatera till det på olika sätt, oavsett om man har ett tidigare intresse av dans/konst, berättar Hiroki Ichinose.

Lay Him Quietly växte fram från Ninos och Hirokis delade erfarenheter av ärvda kulturella traditioner och normer kring rasifiering och queerhet. Under deras långa vänskap diskuterade de ofta intersektionen mellan ras och queerhet som kunde skilja sig beroende på var i världen de befann sig. Det kunde handla om rasism, exotifiering och ”andrafiering”, även inom HBTQ-sfären.
–Sedan hamnade vi båda två i Sverige, Hiroki på Göteborgsoperan samtidigt som jag kom hem för att dansa på Kungliga Operan. Därefter började våra erfarenheter bli väldigt lika eftersom vi befann oss på samma plats, berättar Ninos.

Dansverket berör samspelet mellan två män och vad de innebär att vara en queer man som kommer med ett ”kulturellt bagage” in i relationer, oavsett om dessa är kärleks, vänskaps eller familjerelationer. Dansverket är inte en självbiografi, men att det finns delar som är självbiografiska, medger båda.

Som en del av dansverket skapades även en film av Lucas Wallenberg. Filmen visas på scen och fungerar som ett ytterligare lager av konst.
– Filmen är menad som ett verktyg för att publiken lättare ska kunna greppa och ta sig till dansverket berättar Ichinose, och säger att detta är första gången på trettio år(!) som Östgötateatern visar dans sedan Östgötabaletten lades ner 1996.

Lay Him Quietly har premiär i Norrköping den 6 maj, men visas även den 13 maj vid Reginateatern i Uppsala. Utöver det ser Hiroki och Ninos fram emot att eventuellt genomföra en turné i USA med dansverket till hösten och sedan komma tillbaka till Sverige nästa år för fler visningar.

Bakom arbetet med Lay Him Quietly hittar vi fler queera personer. Som Anh Doe som har arbetat med kostymerna och scenografin, och Ivo Mateus som tillsammans med Ane Brun komponerat musiken. Hiroki önskar också att se många queera personer i publiken.
–Jag vill att dansverket ska kännas speciellt välkomnande för ett community som, åtminstone i USA, just nu hamnat under hot. Att skapa något som firar queer kärlek och queerhet i stället för att kommentera problemen som finns, det känns väldigt viktigt, avslutar han.

Ett smakprov på nämnd film går att se på YouTube redan nu.

Lay Him Quietly har premiär på Östgätatetaren den 6 maj.