Högaktuella Vanessa Lopez, känd från bland annat Big Brother och hennes tuffa kamp mot fördomar, blir den som korar årets Mr Gay Sweden tillsammans med veteranen i sammanhanget, Jean-Pierre Barda.
Mr Gayfesten är en i raden av fester som Clean-gänget med Navid Kabiri i spetsen arrangerar i samband med Prideveckan i augusti.
Inför sin roll som konferencier på Mr Gay Sweden-festen säger Vanessa att hon tycker att en Mr Gay-kille skall ”vara charmig, någorlunda fit och ha ett glatt humör”
– Och gilla transsexuella, lägger hon till med ett skratt!
Att hon tar över från förra årets konferencier Carolina Gynning känner hon som lite extra pressande.
– Gynning är en stor förebild och det är ett stort uppdrag att göra detta efter henne. Men jag kommer att göra allt i min makt för att bli en god efterträdare, säger Vanessa.
Urvalet av vilka som kommer med i Mr Gay Sweden-tävlingen är nu klart och alla grabbarna skall nu plåtas av Peter Knutson.
– Vi har 9 super finalister i år. Det kommer att bli ett spektakel låter Navid hälsa.
Killarna presenteras traditionsenligt QX augusti-nummer där också mer info om Mr Gay-festen kommer.