Klubbkonstnärskollektivet Massa Tesso består av en radda sköna ”änglar” som från nationaldagen och sommaren ut kommer arrangera fester på Vardagsrummet. Tommie X, FestaMysaMaila, Julia Frej, Julia Frändfors, Sebastian Nowacki, Christopher Garplind, Adam Pettersson, Emma Veronica Johansson, Bao-Lin och Eddie Pettersson heter aktörerna bakom Mamma Tesso.
”Klä er i er skarpaste deep-in-vouge-silhuett och drick med måtta, för ”rödvinshagga” med ciggen i högsta hugg i all ära men seriöst… TESSO means business ”. Och för att visa hur mycket hon vill se oss i hennes barm denna dag bland dagar har hon spelat in en film som inbjudningskort.
Som vi tidigare tipsat om öppnar Sthlm Night Fever sitt andra dansgolv lagom till sommarens (troliga) infinnande. På F12 har man redan öppnat sina portar till HUMP och Katja och Gunn kör vidare sin Club X på Magenta även den dag då inte en svensk själ tänker på annat än att vifta med flaggor. Läderbögar gör klokt i att inte helt glömma bort sin fantastiska lokal på Wollmar Yxkullsgatan, som ju har öppet även de på onsdagskvällarna. För de mer modest firande rekommenderas såklart t.ex Göken, Torget, Roxy, Side Track, Posithiva Gruppen och sommargrönskande Mälarpaviljongen.
Göteborg vilar upp sig efter helgens stora festcrescendo då HBTQ-festivalens regnbågsfärger gick över i blåvitt. Men ikväll kan de som inte vill tappa de gula, röda, lila, gröna och brandgula nyanserna i sina liv ta sig till avslappnade Haket eller stadens stolthet BeeBar!
Uppdaterad 2016-11-15