Trots att Jannica Tornqvist, DJ Inca, spelat skivor i nästan nio år, har hon aldrig medverkat i en DJ-tävling förut. Men på måndag är det dags. DJ-tävlingen hålls i samband med Malmöfestivalen och är nu på måndag. Vinnaren kommer att få spela in en egen DJ-show på radiostationen Din Gata 100,6, tillsammans med en producent.
Syftet med tävlingen är att uppmärksamma kvinnliga DJ:s.
– Då det fortfarande är en manlig dominans i yrket så tycker jag det är bra att kvinnliga DJ:s lyfts fram och får synas, säger Inca.
Vad kommer du spela för musik?
– Det blir lite samma stil som radioprogrammet Din gata har. Mycket r’n’b och inte så kommersiellt.
DJ Inca som har spelat på de flesta av Sveriges gayklubbar är välkänd för sin r’n’b.
Hur ska du få folk att dansa?
– Det ska jag klura på i helgen. När arrangören ringde mig trodde jag att tävlingen skulle vara om några månader. Men det visade sig att tävlingen är redan på måndag. Och jag fick samtalet för två dagar sen!
När började du DJ:a?
– För nio år sedan ungefär. Men redan som ung höll jag på med blandband.
Blandband?
– Ja, så gammal är jag ser du. Det är kassettband som man spelade in från radion på. Det var inte så jätteavancerat. Sen gav jag banden till mina polare.
Var kommer ditt DJ-namn Inca ifrån?
– Det bara kom. Jag var nog en indian i mitt förra liv.
Flockas brudarna omkring dig när du spelar så bra som du gör?
– Inte vad jag har märkt. Men jag är inte så snabb på den fronten.
Uppdaterad 2016-11-15