Ivi Adamou, som tävlade för Cypern i årets Eurovision, kommer givetvis att bjuda på sin sommarplåga La La Love när hon nu intar de nordiska vattnen.
– Ivi har vi bokat för att hennes La la love blivit årets stora gayklassiker helt enkelt. Responsen i Pridepark på schlagerkvällen och i ekipagen under paraden var ju hysteriska. Och den ligger fortfarande högt upp på digilistan, säger arrangören Johan Bergquist.

Andreas Lundstedt, som nyligen släppte Mitt positiva liv, kommer även han att uppträda och signera sin bok till ett specialpris för kryssningens passagerare.
– Vi vill ständigt förnya kryssningen och bredda vårt program med nya idéer och inslag för helheten av Gaynight on Galaxy. Vi vill ge våra gäster en chans att på nära och på ett varmt sätt möta Andreas utanför Alcazar, hitlistor och mellocirkusen. Vi är oerhört stolta över denna programpunkt på hemresan.

Sedan tidigare är det klart att brittiske rugbystjärnan Gareth Thomas är klar för kryssningen. Men vad är det han ska göra på båten?
– Gareth kommer att i en intervju berätta om att vara superstjärna inom sin sport och hur det påverkade honom att under många år få dölja sin rätta identitet och hur hans liv förändrat honom sedan han kom ut som bög 2009. Han kommer också att frågas om vilka råd han kan ge idrottsvärlden för att aktivt jobba med dessa frågor. Kanske berättar han också lite om den Hollywoodfilm som bäst planeras att göra om hans liv…

Andra som är klara för Gaynight on Galaxy är Domenicer, Diamond Dogs, och Stockholm Syndrome (fd. Love Generation). Micke Hi, Swedish Dyke Vibes, Mathias Holmgren & Markus Gisslén är årets dj:s ombord.

Boka här