Nu är det jul igen och tomten är röd om nosen! Eller hur det nu kommer låta i dagarna tre där just du befinner dig.
På självaste Julafton är det inte många gayställen som håller öppet! Enda undantaget är läderklubben SLM i Stockholm som på självaste dagen öppnar vid 22. På juldagen har SLM Öppet Hus för alla killar men på annandag jul vilar läderfolket upp sig innan de kommer igång igen fredagen den 27:e




För de som inte är killar och gillar läder är det på Juldagen som gayfestandet kan komma igång igen efter en dags familjekoma. På Stay Bar i Stockholm har Katja (Club KG) etablerat gayvibbar och på juldagen är det en Glam och HipHop-natt som sys ihop.
Juldagen är även den natt då Mums Mums presenterar ”Julsagan som Gud glömde” och där Per QX (Gutterslut) och får oss att drömma oss bort i ett nytt universum!
Vi kan ju även hinta om att Berns klibb 2.35:1 har Juldagsfest med Adam Beyer, Ida Engberg, Joel Mull och Patrick Siech… För danssugna kan man tala om ett paradis.
Legendarisk är tveklöst WONKs Juldagsfest i Malmö. I år är det finbesök från Göteborg då Gretchen delar ansvaret att få festen att sjuda med Földes och Joe på stora golvet och Francesca som håller hov i karaoken.
På Juldagen håller även SLM i Malmö extra öppet för att alla stadens och regionens män med smak för mörka sköna lokaler skall få byta hårda paket med varandra!
I Göteborg har BeeBar stängt på Julafton men återuppstår som en Fågel Fenix på Juldagen!



På Annandag jul är det klokt att ta tåget/flyget/bilen eller hojen till Stockholm och heta Slakthusområdet! Navid Kabiri och Miss Inga har slagit sina påsar ihop och ser till att få bögar och annat löst folk att skaka av sig fettvalkarna. DJs är Marcus Ullmarker, Zak Ben, Edward Af Sillén och så Gretchen som alltså insett fördelen med geografisk rörlighet under julhelgerna! Värdinna är ingen mindre än Pink Christmas-Lucian Admira Thunderpussy och assnygga Yummy Gingerbread Gogogs kommer tappa allt vad de har för att skyla kulorna i grenen. Eller i alla fall nästan allt.
Per QX-klubben GutterSlut återuppstår på Annandag jul på Berns då han även får sällskap av MS Crystal MC och ”den fantastiskt galna” dragartisten A Man To Pet från London.



Från oss alla till er alla – A Very Merry Christmas!