När sommarsolen smeker de syd- och västkustska hbtq-personerna så väljer Wonk att ta sommarkänslan till huvudstaden. Fredag kväll är det Underwear-party på Kungsgatan 15. Musik av Joe och Mathias Holmgren och Admira Thunderpussy är värdinna.
På Candy satsar man på att fira in den första sommarvinden med att ha Shirley Clamp på scen. Dj-uppställning: Emil Soundfactory, Makkan och Andreas Graveleij.





Lördag i Stockholm kommer garanterat betyda rosébränna på Mälarpaviljongen innan folket tar sig till barerna för att frampå småtimmarna dyka upp på Zipper där det är Sport-tema med Micky Friedmann som het DJ.
På Switch bunkrar man upp för en stor fest på lördag där Anton Edwall står på scen. Switch särskiljer sig från stans andra gayklubbar genom att förutom house-och schlager även ha ett dancehall/reggaeton-golv! Kul!
Runt hörnet är det Wonk STHLM som har sin lördagsfest med ett pop/mello/eurovisiongolv med QX Ronny Larsson och på nedervåningen sköter Dj Daniel Olsson den tyngre dansmusiken. Lönehelg betyder såklart en radda extrafester och denna gång slår MumMums upp sina portar på Marie Laveau med en ”megahyllning till housemusikens gudfader Frankie Knuckles! Petter Wallenberg (House of Wallenberg), Apollo och Tony Lundström spelar klassisk house och MumsMums superstar dragqueen Carnita Molida uppträde live. Värdinnor är Shade Bornbitter, Ana Roxia och Inga Tvivel.
På Läderklubben SLM, inte långt från Hornsgatan är det svängiga K-Paxian som är DJ och för de som vill hålla på långt inpå småtimmarna kan vi tipsa om att även Basement har Underwear-party denna helg!
För alla som gillar etnofester är det Re:Orient som gäller där Berlin-DJn Ipek är på plats denna lördag. Fruktat bra sväng men en publik som är mixad på just det sätt som gör livet värt att leva!








MALMÖ
I det sommarkokande Malmö är det stora kalas på gång. Läderklubben SLM firar att man nu funnits i 25 år. Föreningens hyllningsskrift inför jubileet konstaterar: ”Vi överlevde aidsepidemin, vi fortsatte trots att vi inte hade egen lokal, vi hittade lokaler, vi klarade inbrott, kyla och mögel och det tycks som vi även överlevt internetdöden.” På lördag firas det i de nya lokalerna med middag och fest för alla SLMare!
Fest är det såklart på BeeBar som inte riktigt hunnit med att bli 25 år, men väl firar sitt första år i Malmö med Maggie drink á la San Francisco och inte minst att Göteborgs stoltheter Miss Fluffy och Cirkusdirektören är på plats med dekolletage respektive spö.
Wonk lever självklart kvar i sin hemstad även om man fått en avyngling i Stockholm. Och på klubben spelar denna lördag Christoffer Földes!



GÖTEBORG
Lönehelgen – och solen – firas rejält hela helgen på BeeBar. med Dj Zooky vid musikspakarna. Sista fredagen i april betyder som sig bör att Queer har fest och denna gång är det Pink Pistols som står på scen och ljuvliga Pamela som spelar svänghouse. Gissa att ni får dansa i natt! Öppet även på Gretas såklart med StopLight fest på fredag