Efter förra veckans besked om att Storbritanniens högsta domstol enhälligt slagit fast att begreppen ”man”, ”kvinna” och ”kön” i Equality Act 2010 ska tolkas utifrån biologiskt kön korkade transofoben och Harry Potter-författaren JK Rowling upp och la upp en firar-bild i sociala medier. På den greppade hon en cocktail och en cigarr och skrev ”Jag älskar när en plan funkar”, med hänvisning till domen. Författaren som genom åren ofta gjort utspel mot transpersoner och uttryckt rent transofobiska åsikter, är åter på tapeten då en tv-version av de populära böckerna snart kommer. Men Rowlings inblandning kommer att göra att serien blir en het potatis.
Författaren och aktivisten Tariq Ra’ouf kallade JK:s inlägg för ”allvarligt och skurkaktigt Voldemort-beteende” och uppmanar nu sina följare att inte se serien eller åka till Universal Studios, som har en attraktion med Harry Potter. ”Köp inga Harry Potter-saker någonsin. Det är dags att säga till de här företagen att transfobin gör att de förlorar pengar.”, skriver han.
Och i veckan fick han stöd från Hollywood. This is Us-skådisen Pedro Pascal, som har en syster som är trans, kommenterar Ra´oufs inlägg om Rowling med orden:”Vidrig äcklig SKIT är exakt vad det är. Avskyvärt LOSER-beteende”.
Pedros aktivism har ökat de senaste åren och nyligen hade han en t-shirt med texten ”Protect The Dolls”, både på sin 50-årsfest och under en stor galapremiär i Storbritannien. ”The Dolls” syftar i det här fallet till transkvinnor, och t-shirten är skapad av modemärket Conner Ives för att stödja transcommunityt.