Artisterna får enbart bära sitt lands flagga under entrén i finalen, i green room, under invigningsfesten eller i EuroVillage.
EBU vill med andra ord undvika att artisterna visar stöd för exempelvis Palestina eller Ukraina. Vilket såklart också betyder att vi heller inte kommer att få se HBTQ+flaggor i händerna på de tävlande artisterna.

Italienska Marco Mengoni gjorde som bekant entré med den italienska flaggan i ena handen och regnbågsflaggan i den andra under finalen i Liverpool 2023, och fjolårsvinnaren Nemo har tidigare berättat hur hen smugglade in den icke-binära flaggan i fjol. Så det blir inga statements under detta HBTQ+täta år där flertalet artister rör sig inom regnbågsspektrat.

Däremot får fansen ha vilka flaggor de vill i arenan S:t Jakobshalle i Basel, så länge de följer säkerhetsföreskrifter.
Så på parkett kan vi nog få se det mesta i flaggväg under semifinalerna den 13, 15 och 17 maj i Schweiz.