– Vi har pratat länge om att starta en gaybar, men efter en roadtrip genom Europa i somras kände vi bara: nu kör vi, berättar Hampus Börjesson för QX.
Tillsammans med sin sambo Emil Israelsson, liksom Nick Melero, Oskar Stråhle och Paulina Järvinen, står han bakom satsningen. Gänget har tidigare startat flera populära krogar i Skåne, bland annat Grisen och Draken i Brösarp och Kristianstad, Flabben i Kristianstad och Restaurang 1135 vid Yngsjö Havsbad.
Den nya baren öppnar i centrala Malmö på Bergsgatan 29 där thaikrogen Soi 29 legat, i ett kvarter med Inkonst och nära stationen Triangeln. Exakt datum för öppning är inte klart ännu, men premiären blir inte före årsskiftet.
– Läget är perfekt, säger Hampus. Det ligger centralt, nära tåg och kultur, men inte mitt på skyltfönstergatan. Vi tror det blir en härlig mötesplats.
Mycket är fortfarande under planering, men Hampus berättar att tanken är att skapa ett folkligt ställe med bar och kanske DJ.
– Det viktigaste är att det ska vara roligt och välkomnande. Vi inspireras av ställen som WunderBar i Hamburg – mindre, opretentiösa barer där alla känner sig hemma.
När QX frågar hur reaktionerna har varit, tvekar han inte:
– Det har varit jättepositivt, roligt, alla säger äntligen – att det har saknats i Malmö.
Ja, det har ju varit fruktansvärt torrt. Det är ju ändå en storstad
– Ja, det är märkligt, svarar Hampus och skrattar.
Malmö har saknat en fast gaybar sen Red Shoe Bar förlorade sina rättigheter, la ner 2022 och La Couronne, som en period hette Bee Bar Malmö, stängt samma år. Sedan dess är det SLM Malmö som hållit medlemskvällar och initiativ som Le Queer, Club Mermaid, Who Am I To Feel So Free liksom Ailée House arrangerat pop up-kvällar, men något fast barställe har inte funnits.
– Vi har kollat runt, men det finns egentligen inget liknande i Sverige förrän du kommer till Göteborg, säger Hampus. Där finns Greta’s och Bee Bar, men annars är det tomt. Så det är verkligen på tiden att Malmö får något eget igen.
Uppdaterad 2025-11-06