Sista helgen innan löning! Darrigt i plånboken men inte stannar queer-festandet upp för det.
Malmö längre mer men vi börjar med Stockholm.
Medelhavsmuseet upprepar succén med Habibti Queer Club! En fredagskväll med föredrag, Sta Deminoa tatueringar och uppträdanden liksom dans i salongen. Persiska prinsessan Jafar The Superstar inleder festen med ett uppträdande och under kvällen står även Nasreen Aljanabi Larsson och från Frankrike Diva Beirut på scen. Mellan och efter akterna spelar Chamsex, Simona Abdallah och från Berlin Dj Ipek. Kalaset pågår till 23.15. Men förhoppningsvis drar hela gänget vidare ut i vinternatten och fortsätter festen där det är öppet. Och såklart är Bagdad Café öppet.
Så ni vet: Habibti Queer Club blir en helt rasande kul fest. Bara det att museet har möjligheten att ta in fantastiska artister och DJs från hela Europa. Missa inte detta nu ungdomar! Ta upp den här party-tråden nu engagerade klubbfixare!
Medelhavsmuseet ligger på Fredsgatan 2, T-bana T-Centralen eller Gamla Stan, sen går ni Drottninggatan fram.
Under Bron är en magiskt technobygge. I morgon spelar Kornél Kovacs. Hördes ofta på queera klubbar för en tid sedan så för nostalgiker och nytillkomna i den queera dansscenen är detta ett hett tips. Han spelar tillsammans med Dj Haydn 22-05.
Under Bron ligger på Hammarby Slusssväg 2, T-bana Skanstull
Hos SLM är det björnkalas. Tillsammans med Stockholm Bears är det öppet fredag med en Bears Together Night som inleds med en pub mellan 18-22 för de som vill mötas upp lite tidigare. Lördag är vikt på populära temat Jocks & Underwear, och då kan du vara björn eller twink, skäggig eller rakad eller mitt emellan bara du följer klädreglerna som är just jocks eller fillingar. Skor är obligatoriskt… fast en kan ju tycka det borde krävas kängor eller i alla fall grova skor alternativt sunkiga sneakers på en läderklubb. Nå. Kul lär det bli och dansen är igång.
SLM Stockholm ligger på Wollmar Yxkullsgatan 18, T-bana Mariatorget, uppgång Mariatorget.
Inled fredagskvällen på Bar Replik! Då får ni sällskap av Dj Amor (Club Momnt!) som spelar mellan 18-22. Replik har öppet i helgen 09-01. Jo sant, frulle och lunch serveras!
Bar Replik ligger på Hornsgatan 70, T-bana Mariatorget, uppgång Torkel Knutsonsgatan
Passa på att innan eller efter du hängt på Bar Replik ta dig till Side Track som är givna förfesten till SLMs Björnkväll. Så härligt att det åter blivit ett barhopping-triangel kring Mariatorget, så som på den gamla tiden på Häcktet utgjorde ena änden av barhoppartriangeln.
Och lyssna nu: DN uppger att kommunen gett Side Track och moderkrogen Half Way Inn rätt mot den nyinflyttade grannen som klagar på för högt ljud från just vår bar. Dessutom, uppger Fredrik Arnegard som driver både ”Sajdan” och ”Halvan”, att den klagande grannen nu kommer flytta. Ja herregud. Hoppas människan hittar rätt i en tyst villaförort istället! Över en halv miljon har kalaset kostat Side Track. Ta er dit och fira med den dyraste ölen de har på menyn! Snart är korsningen dessutom klar så den efterlängtade utökade uteserveringen kan öppna! Allt är inte elände trots allt!
Side Track ligger på Wollmar Yxkullsgatan 18, T-bana Mariatorget
Fest blir det på Debaser i helgen. Smygstrata fredag med ”Back to the 80’s” och hoppa till reggaeton och afrobeats på Back a Yard Beats med Dj Sonic Madagascar (hett som efterfesthak för Habibti Queer Club-gänget). På lördag Nostalgiklubben och helgens queeraste höjdpunkt; Lashes. Brenda Mandlar är värd, Dhorin Fireheart på plats och Kjell är DJ. Heta beats, ballroom-attityd och huvudrollsenergi fram till 03 utlovas.
Debaser ligger på Hornstulls strand 4, T-bana Hornstull.
På fredag har BlackPlanet-gänget öppet Lilith Pub på Sidenkällaren 19-01 (dörrarna stängs 21) och sammakväll är det Klubb Euphoria där Mira Iranpour levererar trance-musik i en queert kink-vänlig miljö. Plats Slakthuset. Dörrar öppnar 22 och natten avslutas 03. Entré efter 23 är mer än rimliga 80 kronor. Köp via Blackplanet.se.
Sidenkällaren ligger på Repslagargatan 15, T-bana Slussen
Slakthuset ligger på Slakthusgatan 6, T-bana och Tvärbana Globen
Öppet som alltid på The Secret Garden i Gamla stan och lika som alltid på Club Backdoor ute vid Slakthusområdet. Inga program meddelade innan vår publicering, men kolla social medier och gissar inte helt sjövilt att det blir mello-fest på lördag.
I sportlovsfirande Malmö är det storkalas i helgen. 6000 Furries, hatade av Donald Trump men älskade av Malmöborna, har åter sitt stora internationella konvent. Massa aktiviteter ute hos dem såklart och chans att ta härliga bilder på fantasidräkterna för Malmöbor och tillresta Mellofantaster. Det brukar talas om att en majoritet av Furries också är hbtqi+personer så gissar att en och annan varg dyker upp på nya queerbaren Atemlos eller hos SLM Malmö som har öppet fredag för rött tema och på lördag för ”vanlig” cruising kväll!
På Atemlos är schemat denna helg: La Sosi med Loco Quiz torsdag och öppet till 23. Bingo med Fru Svensson och så Karaoke-club på fredag och öppet till 03 och så Watch party för Mello-sändningen från Malmö Arena och därefter Dj Talg som spelar till stängningen vid 03. Ha ha det lär bli så galet knökat på Atemlos!
Atemlos ligger på Bergsgatan 29
SLM Malmö ligger på Sallerupsvägen 30
I älskade Göteborg är det dags för Queer på fredag. Klubb Moden är temat som hyllar 90- och 00-talens musik. Flashback fredag med ”absolut kaos” utlovas. Dj Amanda Almius, Bromée, Nathalie Marx och Bebulah får oss att vibrera!
Queer huserar hos Park Lane på Avenyn 38
Innan alla går som ett Göteborgs svar på lämmeltåg uppför Avenyn så förfestar de hos BeeBar som förutom söndagens musikquiz med Kendi har öppet med full mellomusik-fest fredag och lördag till 03.
BeeBar ligger på Kungstorget 13-15
Sverige längst rullande gayklubb, Gretas, har såklart mellotema även nu när turnén dragit vidare till Malmö. Diana Wolff på lördagens scen där Nathalie Marx är DJ och Kat på övervåningen. Fredag är det 70/80-talsmusik med Pete Love stora golvet och Neemo en trappa upp.
Gretas ligger på Drottninggatan 35