Det är en skandalberättelse som få andra, men J. Edgar Hoovers liv innehöll alla skamligheter: utpressning, avlyssning, maktspel, hemligheter, och politiska kontroverser på toppnivå. Dessutom var han konstant omgiven av både bög- och transvestitrykten. Nu är Hoovers liv (1895-1972) föremål för både en ny bok och en ny film som diskuterar den kontroversiella grundaren till den amerikanska underrättelsetjänsten ”FBI”.
Hans liv har diskuterats, debatterats och kritiserats i åtskilliga böcker tidigare, men i nya boken Official and Confidential: The Secret Life of J. Edgar Hoover, som just kommit ut på engelsk pocket, ges en än större inblick i alla de hemligheter som cirkulerade i, och kring, Hoovers liv. Och hemligheterna och ryktena var många. Bland annat påstås det att Hoovers nästan 50-åriga karriär som chef för FBI (den federala utredningsbyrån) är ett resultat av alla de hemligheter han samlade in om de presidenter han tjänade, däribland Roosevelt, Kennedy och Nixon. Hemligheter som han sedan använde som utpressningsunderlag mot sina arbetsgivare för att kunna styra och behålla makten över byrån mellan åren 1924 och 1972.
Men hemligheterna rörde inte bara dem Hoover tjänade, utan också honom själv. Hans privatliv var omsusat av rykten om att han både föredrog män, och att han gillade att klä sig i kvinnokläder. Det spekulerades också i att hans motvillighet att bekämpa maffians tilltagande makt under det sena 1920- och tidiga 30-talet i USA, berodde på att maffian i sin tur utsatte Hoover för utpressning. Maffian påstod sig nämligen ha pornografiska bilder föreställande Hoover och hans närmaste man, Clyde Tolson, i en homosexuell akt.
Hemligheterna som figurerade och dominerade hans liv får ytterligare uppmärksamhet i Clint Eastwoods nya film J. Edgar, som har premiär i veckan. I rollen som den skandalomsusade Hoover ser vi Leonardo DiCaprio och i rollen som hans närmaste medarbetare och påstådde homosexuella älskare Tolson ser vi Armie Hammer.
Boken The Secret Life of J. Edgar Hoover finns ute på engelsk pocket nu, och filmen J. Edgar har premiär fredagen den 20 januari.
Se trailern till filmen här:
Uppdaterad 2016-11-15