Party-Piteå
Kärlekslandet heter RFSL Piteå Älvdal & norra Västerbottens del av den stora festivalen Piteå Dansar och ler som pågår den 26 – 29 juli. På stora festivalen kan man på fredagen höra bland annat Peter Jöback (21.15 på Pulsscenen) och Titiyo (23.45 på Pulsscenen). På lördag är det gayiga inslagen Friends (20.30 Stora scenen) och Sahara Hotnights (21.15 på Pulsscenen).
Dessutom finns scener på partyfolk, jazzälskare och bluesdiggare och så självklart Kärlekslandet.
Det sistnämnda håller till vid RFSLs lokal Polstjärnan där det är öppet torsdag till lördag med servering på gården. Dragshowarna Krizz DeeLight och Transmission finns på scen från och till varje dag. På fredag kommer dessutom Stonefree och på lördag är det Christer Björkman och Richard Herrey som håller i en schlagershow. På lördag väljs dessutom årets Vildman – en tävling för modiga män. Förra året vann Per-Erik Sortti, vi får se om han måste lämna över kronan detta år till en ny Vildman.
På fredagen blir det en stor manifestation mot rasism och främlingsfientlighet. Klockan 14.00 samlas man i Badhusparken och går gemensamt till stora scenen på Uddmansgatan: ” Vi tycker att alla är lika oavsett hudfärg, kön, sexuell läggning eller politiska åsikter.” Är budskapet.
Hela programmet för Piteå Dansar och ler, inklusive Kärlekslandet hittar du via länken nedan.
Publicerad: 2001-07-16 21:00:00
Uppdaterad 2016-11-15