Stockholm Pride 2004:
För att ge deltagarna chansen till en fredlig motmanifestation i årets parad, så har RFSL Stockholm tagit fram flaggor och flaskor. Tanken är att ge deltagarna ett humoristiskt verktyg för att kanalisera en eventuell
frustration i paraden, säger Michael Silkesjöö, ordförande i RFSL Stockholm i ett pressmeddelande.
Under själva paraden kommer de dela ut regnbågsflaggor med två ”unga HBT-are” som motiv och texten ”Homodemokraterna – i paraden kastar vi kyssar, inte flaskor”.
Vattenflaskor kommer att säljas för törstiga paraderande.
– Som bekant var flaskor det vapen som nationaldemokraterna använde för att ge sig på paraddeltagarna förra året. De flaskor vi tagit fram har
texten; ”Homodemokraternas KRAMVATTEN, flaskan man skall dricka ur, inte kasta på folk”. Vi ska visa att humor och glädje är bättre än aggressivitet och hat, säger Michael Silkesjöö.
Publicerad: 2004-07-26 18:07:07
Uppdaterad 2016-11-15