Efter att Café Copacabana för andra gången utsattes för ett attentat förra veckan har nu en stödfond startats.
Bakom initiativet står Åsa och Cilla och på Qruiser finns en klubb för Copacabanas supportrar. ”Rör inte vårt Copacabana” är klubbens slogan.
Fonden handhas av Copacabana själva och målet är att klara av de ökade kostnaderna bland annat vad gäller försäkringar. Men akut skall det samlas in pengar till ett plåtjalusi som kan fällas ner under natten.
Vill man ge stöd till insamlingen så kan man sätta in pengar på bankgiro 5013-6191 och märka talongen ”Keep the fire burning”
Som del i kampanjen blir det den 29 november klockan 20.00 en stödgala för Copacabana på ÖST100 i Stockholm. Entrén är 100 kronor och en lång rad artister väntas ställa upp. Mer information om detta kommer.
Mer information om kampanjen kan fås via mail:
[email protected]
http://www.qruiser.se/index.php?aktion=klubb&klubbid=51388
Källa: Gå med i Copacabana klubben på Qruiser
Publicerad: 2004-11-18 11:51:33
Uppdaterad 2016-11-15