Copenhagen Pride 2005

I morgon lördag kulminerar en veckas danskt Pride-firade med parad genom stad, Dryga 30 talet föranmälda paradgrupper och vagnar borgar för att det blir tusentals som går och tittar på paraden även i år.
Man börjar traditionsenligt från Nørrebrohallen och går sedan mot centrala stan för att avsluta på Rådhuspladsen. Där blir det öltält och en scen där bland andra Alcazar, Zididada och Infernal uppträder. Det kommer delas ut priser och det hålls självklart tal. Konferencier för scenen är Klaus Bondam.

Alla gaybarer och klubbar i Köpenhamn har specialfester såväl ikväll fredag som efter paraden. Dessutom blir det en rad specialfester med anledning av Pride-firandet. Ikväll fredag hålls en house och trancefest arrangerat av Team Trash på Amagerfælledvej.
lördag kväll blir det Female Pride Party med liveuppträdanden, DJs och överraskningar – allt på Hal D i Christianshavn. På Pumpehuset blir det en Connexxion-fest och ungdomarna har party i LBL-huset på Teglegårdsstræde. Fest hålls i samarbete med LBLs ungdomsgrupp och RFSL Ungdom i Malmö.

http://www.copenhagenpride.dk

Publicerad: 2005-08-12 11:55:30