Den otroligt populära Londonklubben Salvation gästar Rio igen ikväll. Denna gång är det DJ Mattias (London) och DJ Pier Morrocco (London) som syns bakom skivtallrikarna. Och med anledning av Salvation håller klubben öppet till 05.00. Men är svettigt sexig och skön klubbmusik inte din grej, så är såklart schlagerbaren och RnB-avdelningen öppna som vanligt. Lite för alla alltså….
Då var det dags igen, efter succén i september när Salvation gästade Rio är den eminenta gay klubben tillbaka igen! Denna gången är det Dj Pier Morocco och Dj Mattias som skall sprida sitt evangelium över Rio.
I nästan sju år har den Londonbaserade gayklubben Salvation spridit sitt evangelium över världen. Klubben turnerar mellan världsdelarna och ordnar regelbundet partaj i Belgien, Brasilien, Italien, Mexico, Spanien, Holland och USA. Sin bas har Salvation dock mitt i centrala London, på det legendariskt luxuösa Café de Paris. Idén med Salvation (”frälsning”) är enkel: den gladaste gayhouse som finns, spelad av de mest talangfulla DJ: erna från Londons gayscen, i smakfull miljö och med klubbens egna utsmyckningar.
Biljetter kan förköpas på Torget (Mälartorget, Gamla stan) samt på Hårsalongen, Drottninggatan 81. Förköp: 100 kr I dörren:140 kr.
Rio
Sveav.57
t-bana Rådmansgatan
22-05
Publicerad: 2005-11-26 00:00:00
Uppdaterad 2016-11-15