Pride 2007
Varför ligger Regnbågsfestivalen i oktober i år?
Veckan ligger senare för att det ska hända något under hösten. Vi behöver en färgklick då, förklarar Eva Törngren. Men en annan orsak är att det är svårt att få ihop programmet under sommar och Pride. Med en senare Regnbågsfestival finns det mer tid att jobba ihop ett bra program.
Hur ser programmet ut då?
Programmet kommer ut senare i september så det är inte helt klart än. Förutom fester, blir det många spännande föreläsningar, kultur och film.
Varje dag har sitt tema, berättar Håkan Jönsson. De teman som är tänkta är Livsåskådning, Queer, Killar, Våld, Sexualitet, Bisexualitet, HBT-politik, Feminism, Trans, Familj och Synliggörande. Tanken är att både fester och föreläsningar ska följa temana.
Regnbågsfestivalen hålls 19-28 oktober. RFSL Malmö är huvudarrangör och ABF är en viktig medarrangör, liksom RFSL Rådgivningen Skåne och SLM Malmö. Ytterligare medarrangörer är Café Banjo, Café Vana, HBTre, RFSU, och Svenska kyrkan. De partier som nappat är Miljöpartiet och Vänsterpartiet.
Invigningen blir i Storgatans galleria lördagen 20 oktober då det blir modevisning. RFSL står för HBT-modellerna när affärerna visar sina kollektioner.
Stora regnbågsfesten är lördagen 27 oktober och är tänkt i en ny spännande lokal, men kontraktet för lokal och samarbetspartner är inte undertecknat än så platsen avslöjas inte nu.
Publicerad: 2007-09-02 18:08:02
Uppdaterad 2016-11-15