Syinat Sultanalieva från organisationen Labrys berättar att 5000 exemplar av pamfletten tryckts upp.
Målet är ”att ta fram objektiv och öppen information om homosexuella med en uppmaning om förstående attityder mot dem”, sa hon. ”De fall där dessa människor utsätts för diskriminering och misshandel är inte långt borta. I vårt land är det få som berörs av den besvärliga situation de som står utanför den traditionella sexuella inriktningen lever i. De ses som utstötta.”
Sultanalieva hopas att pamfletten kommer att ge information till samhället om homosexuellas liv, inre tankar, känslor och sorgeämnen.
Labrys ledare Anna Kirey berättade för BBC att det är ovanligt med öppna homosexuella i Kirgizistan eftersom HBT-personer är ”rädda för sin omgivning”.

Transgender Rememberence Day uppmärksammades i Kirgizistan i november.

http://kyrgyzlabrys.livejournal.com/

Källa: Mer om Labrys

Publicerad: 2007-12-07 12:51:30