Party
På festen träffade vi gaystudenternas vice ordförande Matilda som skämtsamt sa att hon vill bli berömd, men för tillfället studerar till grundskolelärare. Matilda berättade att sexmasteriet (festarrangör, som ansvarar för klubbverksamhet, pubkvällar etc.) fixat festen Klubb Normal på Bromans i Lund.
Sexmaster, Sören, berättade att festerna är ett viktigt socialt inslag i studentmiljön och att man brukar ha 2-3 gayfester per termin. Gaystudenterna i Lund/Malmö har ca. 70 betalande medlemmar men betydligt fler finns på mailinglistan (över 200). Föreningen arbetar för en positiv studie- och social miljö för studenter som är gay.
Dj för kvällen var Annie Dowie, från Baren, som efter sin framgång i TV blivit en populär gäst på gaydiscon runt om i landet. Annie som tidigare spelat på studenternas fester känner sig uppskattad och sa att hon själv studerar media, spanska och teckenspråk just nu.
Annie tycker nya barengänget är urtrista och fega, förutom Susann som verkar smart och Karin som är söt. Hon är inte besviken över att inte ha vunnit 1 000 000 kr
– Efter skatt blir det ju bara 480 000 kr kvar, skrattar Annie och rattar igång Madonnas Music.
Nästa arrangerade fest: 11 maj på Loftet vid Lunds Tekniska Högskola (LTH).
Publicerad: 2001-03-12 16:00:00
Uppdaterad 2016-11-15