Priset delades ut med följande motivering: ”Personligt, mångsidigt, med mycket humor, stor kunskap och bildning fångar han lyssnarna runt viktiga frågor. Henrik Torehammar kommer att gå långt!”
– Det här är större än om jag skulle bli mr Gay Sweden, nu måste alla HBT-personer böja sig för mig, jag är den störste homogayen, säger Henrik Torehammar till QX.
Du har rapporterat om USA-valet, finanskrisen på Island och gör sånger om aktuella debatter. Vad är du mest stolt över?
– USA-valet! Det var fantastiskt, även om det inte är svårt att bli intresserad av amerikansk politik. Jag vill ju göra nyttiga saker på ett göttigt sätt.
Du gjorde en programserie som hette privatradio som byggde på att du berättade om hur du låg med din chef. I morgon sänder du kvällspasset, och då är din nye pojkvän sidekick. Saknar du helt privat- och yrkesetiska och spärrar?
– Ja, jag tänker aldrig bli en P1-robot. Förhoppningsvis blir det rolig radio, det är ett effektivt sätt att få folk sluta avslöja sina privata saker. Jag är som seriefiguren Rocky. Man kan inte berätta privata saker för mig för då slutar de som en radioserie i P3.
Vad är mest provocerande hos dig tycker lyssnarna, att du är bög eller värmlänning?
– Att jag är värmlänning helt klart! Eller så kombinationen, att jag är en fjollig värmlandsgay. Landsbygden har svårt för homos, men älskar det lokala så jag fyller lyssnarna med hatkärlek.
Vad siktar du på nu?
– Jag vill leda melodifestivalen, och nej, priset har inte gått mig åt huvudet!
Uppdaterad 2016-11-15