Hbtq-aktivisten på bilden greps tillsammans med 12 andra demonstranter varav vissa ska ha släpats från platsen enligt Sky News. Syftet med aktionen ska enligt hbtq-gruppen ha varit att ”kräva en ursäkt”.
Anti-gay utspelet från favorittippade Moon Jae-in sändes i en TV-debatt och har blivit hårt kritiserat. I debatten sa presidentkandidaten att han ”är emot homosexualitet” skriver Omni.
Lokala hbtq-organisationer säger att uttalandet bör betraktas som ett hatbrott. Anhängare till Moon Jae-ins demokratiska parti menar att uttalandet var en nödvändighet för att få stöd i ett konservativt land.
Fem presidentkandidater medverkade i den omtalade TV-sända debatten, men endast en av dem stöder hbtq-rättigheter. Enligt nyhetsbyrån Ap hindras politiker i Sydkorea från att stifta lagar som skyddar diskriminerade grupper av kristna lobbygrupper.
Valet i Sydkorea hålls den 9 maj för att ersätta den före detta presidenten Park Geun-Hye som åtalats för mutbrott.
Vi behöver ditt stöd
När du ändå är här och läser artikeln på QX.se vill vi be dig hjälpa oss att fortsätta vårt redaktionella arbete!
Vi ber dig bli prenumerant på QX nu, så vi kan fortsätta vår verksamhet att berätta om och ge röst åt regnbågssamhället.