Från Diyarbakir i östra Turkiet ges numera den första gaytidningen på kurdiska ut. Tidningen heter Hevjin av Solin och Koya som till Eurasianet.org berättar att de inte vågar medverka med fullständigt namn eller bild: ”Här ser folk homosexualitet som ett gift – en smitta”, säger de.
De två hoppas att få en läsekrets på omkring 2000 personer och den sprids dels via nätet och dels via några boklådor i Diyarbakir.
I Turkiet ges sedan 20 år tidningen Kaos GL ut. En gaytidning på turkiska som haft en rad problem med myndigheterna och som svenska RFSL arbetat nära tillsammans med.
Till Euroaisa.org säger Koya och Solin att man med tidningen vill skapa en gemenskap och synlighet för de hbt-kurder som lever i landet.
– Vi vill ta reda på hur människor uttrycker sin sexualitet i denna kultur, säger de men lägger till att det idag knappast finns några öppet homosexuella i kurdiska delarna av Turkiet och att den kultur man lever i närmast gör det omöjligt.
– Det finns några få, kanske några i vår grupp som är accepterade i sina familjer på villkoret att de inte lever öppet utåt i samhället, säger de.
Uppdaterad 2016-11-15