Vid HBTQ-Festivalen i Göteborg har TCO-förbund ett gemensamt tält i Regnbågsparken, och tjänstemannafackens centralorganisation är nu också huvudsponsor till Stockholm Pride.
– Vi vill verka för ett hållbart arbetsliv utan diskriminering, berättar TCOs ordförande Eva Nordmark om den satsning centralorganisationen nu gör.
I veckan som kommer deltar hon vid ett Europafackligt möte där frågan om diskriminering av hbt-personer i arbetslivet kommer tas upp, men vid ett seminarium arrangerat av TCO idag förklarade hon att det inte är helt enkelt att lyfta frågan på europeisk nivå.
– Fackligt arbete handlar om mer än lön, semestervillkor och de ”hårda” anställningsvillkoren, sa hon senare till QX. Det handlar i grunden om att skapa trygga jobb där man känner att man får utveckling och blir respekterad för den man är, tas till vara och ses som en kraft. Och i detta ingår att vi vågar utmana normerna på arbetsplasterna. Även om det är lättare sagt än gjort. Men att facket blir en stark pådrivande kraft i hela Europa är viktigt även när det gäller hbt-frågor.
– Är det nytt att dessa frågor nu kommer på dagordningen på en europafacklig nivå?
– Det har funnits med tidigare också. Men när vi idag i Sverige pratar hbtq-frågor har vi gått från att tänka mot diskriminering till att tala om arbetsmiljö och våga ifrågasätta normerna. Från att vi skall bevaka rättigheter för de som har en annan sexuell läggning än normen till att se på hur arbetsmiljön skall fungera för alla. Och i det våga ifrågasätta normerna som sätter gränser för oss alla oavsett vad vi har för sexuell läggning, eller etnicitet eller vilket kön vi har. Här har vi ”kommit lite längre” än i länder där man inte har en laglig rätt att kyssa den man vill på gatan.
– Europadiskussionerna är kvar på diskrimineringsnivån?
– Ja, absolut det är ju så, säger hon och exemplifierar med hur en grupp kvinnor hon engagerat sig för fängslats i Turkiet för att de planerat evenemang på Internationella kvinnodagen.
Även om diskussionen kan har kommit högre på svenska tjänstemannafackens dagordning, så är det först i år som alla förbunden samlas. Eva Nordmarks mångåriga engagemang i jämställdhetsarbete har banat vägen för hennes intresse i hbt-frågor, berättar hon för QX
– För mig är det fackliga frågor för att jag tycker vi skall ha ett arbetsliv utan diskriminering och också ett arbetsmiljöfråga om att vi mår bra på jobbet och att vi blir respekterade för de vi är och att vår potential och förmåga kan utvecklas.
– Möter ni motstånd från arbetsgivarsidan när ni tar upp dessa frågor?
– Det är lite olika, svarar hon. Jag tror det finns företag som ser nytta i affären med att ha en bra blandning av anställda, därför de ser att det kan ge bättre leverans.
– Men man kan även uppleva detta som en dubbel bestraffning, att man kan tycka att det inte räcker nu. Vi har nog med jämställdhets- och mångfaldsplaner.
– I grunden handlar det dock om att vi alla har rätt att bli behandlade för de vi är och inte bli diskriminerade, konstaterar hon och fortsätter.
– Det ät en självklar facklig fråga för det är det som är vår värdegrund. De mänskliga och fackliga rättigheterna är basen för allt vi skall göra. Därför är det så kul att vi TCO förbund samlar sig kring Stockholm Pride. Nu skapar vi en gemensam arena där stora som små förbund kan vara med, säger hon och benämner arbetet med hbt-frågor som ”superviktiga”.
– Olika förbund har gjort olika insatser som utbildning, nätverk, arbetat med skrivningar i kollektivavtal och hur man rent hantverksmässigt gör insatser på arbetsplatsen. Nu kan vi gemensamt hitta vägar framåt och det tycker jag är så spännande med att vi samlar oss.
– Ett mångfaldsarbete som jag antar även gäller för de fackliga organisationerna själva?
– Vi vill ju gärna att de förtroendevalda skall spegla medlemmarna på ett riktigt sett. Inledningsvis har det handlat mycket om kön, med varvade listor, men nu finns det sedan några år tillbaks även andra grunder att fundera över. Vi har tagit ganska viktiga steg framåt.
Uppdaterad 2017-03-07