Side-by-side tvingas betala böter på 12.500€ vilket motsvarar ungefär 100.000 kronor. Nu vädjar de om hjälp för att kunna betala. Svenska filminstitutet (SFI) har varit engagerade i och stöttat festivalen genom åren.
– Vi följer denna festival på nära håll och Svenska Filminstitutet har bidragit med filmer genom åren, t ex Ella Lemhagens ”Patrik 1,5” och Sara Broos ”För dig naken”. Vi är djupt bekymrade över utvecklingen den senaste tiden, säger Anna Serner VD på Svenska Filminstitutet.
Fotnot: Foreign agents law infördes förra året av duman och innebär att alla organisationer som får finansiellt stöd utifrån måste anmäla sig som ”utländska agenter”.
Uppdaterad 2016-11-25
Vi behöver ditt stöd
När du ändå är här och läser artikeln på QX.se vill vi be dig hjälpa oss att fortsätta vårt redaktionella arbete!
Vi ber dig bli prenumerant på QX nu, så vi kan fortsätta vår verksamhet att berätta om och ge röst åt regnbågssamhället.