Det är minst sagt deprimerande att nu när vi sitter med 30-årsnumret av QX konstatera att framgångar som vi kämpa för enkelt kan lösas upp ut i tomma intet.
Långt innan dessa trettio år gick jag på högstadiet. Det var 70-tal och förändringens vindar blåste.
Självklart hade vi, som alla elever sedan 1955, sexualundervisning även om vi mest fnittrade förtjust åt den rödblommiga läraren som berättade om kroppens anatomi och visade upp kondomer.
Sverige var skräckexemplet för alla världens moraltanter av alla de kön. Att lära barn och unga om hela kroppen, tala om sex på ett positivt sätt (om än med knallröda kinder) uppfattades som riktigt farligt.
Några gormade till och med om att sexualundervisning var detsamma som att begå sexuella övergrepp på barn. Andra påstod att om man talar om sex i skolan så kommer ungdomarna garanterat bli förvirrade och omoraliska. Hamna helsnett i livet helt enkelt.
Samma galna fantasier sprids idag om ”sexualitet, samtycke och relationer”, som skolans undervisning heter numera.
Erfarenheten är dock tvärt om att för en skola som tar ansvar för sina elevers psykiska och fysiska hälsa så ingår att tala om just kroppen, sexualitet och relationer där samtycke är centralt.
Rätten till sin egen kropp. Betydelsen av att som ung och för den delen vuxen veta att man kan säga ja och fortsätt men också nej och stopp och se betydelsen av att respektera varandras val.
Det vansinniga är att de konservativa och religiösa idéerna om fördelen med skam och tystnad som motståndare till rätten att bestämma över sin egen kropp och undervisning om sex- och samtycke leder till fler tonårsaborter och fler övergrepp.
Idag ser sex- och samlevnadsundervisningen helt annorlunda ut än den jag fick ta del av. Att samtycke adderades 2022 var en direkt konsekvens av Metoo-debatten och senare tiders alltmer kritiska syn på sexuella skildringar och hur de sprids gjorde att pornografin skall diskuteras med kritiska ögon. 2022 kom även frågor kring hederskultur att omfattas i ”sexualitet, samtycke och relationer”-undervisningen.
Förändringen 2022 handlade även om att frågorna kring relationer inte enbart skall låsas till enstaka lektioner eller temadagar utan vara ämnesövergripande. Dessutom skall läraren ha med frågorna i vardagen, när diskussioner kring ”konflikter, kroppslig integritet, relationer och jämställdhet” uppstår.
I Läroplansutredningen som tillsattes 2023 och som lämnade sitt förslag i början av detta år, vill man återigen rumstera om för att få fokus på fakta och grundläggande ämneskunskaper.
Utredningen identifierade att för många ”upprepningar” och ”tillägg” kommit med i läroplanens inledande skrivning kring skolans mål och uppdrag och att ”klara obalanser” därmed uppstått.
En lösning på problemet menar utredningen är att ”kunskapsområdet sexualitet, samtycke och relationer” nu skall ingå i kursplanerna för ”biologi, samhällskunskap samt hem- och konsumentkunskap”.
Från att ha varit ett centralt kunskapsområde vill utredningen att sexualitet, samtycke och relationer i stället skall placeras i läroplanens sista del som del av kursplanerna.
Detta, liksom att en annan utredning vill minska lärarutbildningen kring ämnet, har fått RFSU, Riksförbundet för sexuell upplysning, att reagera. En organisation som sedan 1933 arbetat med just relationer, sexuell hälsa och samtycke och gjort Sverige till ett förhållandevis väl mående och väl medvetet land när det handlar om relationer och sexualitet.
Det är i ljuset av det arbetet liksom skolans undervisning som vi homo-, bi-, och transpersoner har getts goda förutsättningar att tillkämpa oss ett bättre och tryggare liv.
Det är i ljuset av det arbetet som kvinnor kunnat tillkämpa sig rätten att ta beslut över sina egna kroppar.
De öppna, respektfulla, kritiska och inkluderande samtalen om sexualitet och samtycke gör generationer av unga bättre rustade att forma goda relationer.
Fram till den 10 oktober pågår en namninsamling som RFSU står bakom. Förbundsordföranden Lina Fridén skriver på hemsidan: ”Det här är det värsta angreppet på sexualundervisningen vi har sett i modern tid… Att nu tona ner skolans ansvar vore att backa nästan 50 år tiden”. Och hon fortsätter: ”Vi vet att det finns starka krafter som vill begränsa sexualundervisningen och vi undrar om regeringen verkligen är medvetna om vad de krattar för om de går vidare med en strykning av den här kalibern. Sexualundervisningen behövs mer än någonsin – den borde stärkas, inte raderas”.
På område efter område, inte minst när det gäller samlevnad, rätten att bestämma över sin egen kropp och sexualitet, backar i land efter land.
Att nedprioritera undervisning om sexualitet och samtycke tar den utveckling till oss. Säg emot och gör som över 80 000 redan gjort.