Det var fler personer som deltog när Överkalix höll sin andra pridehelg i ett samarrangemang mellan kommunen och RFSL Luleå och norra Norrbottens län.
Inför Pridehelgen uttryckte RFSL en oro eftersom förra årets Pridemanifestation utsattes för skadegörelse. Alla affischer som satts upp hade rivits ner och när paraden gick möttes den på sina håll av tutande bilar som deltagarna inte uppfattade som positiva.
– Hejar man på skall det kännas tydligt och ingen tvekan om att det finns andra intentioner, sa projektledare Rebecka Digervall till P4 Norrbotten inför årets Pride.
RFSL hade på grund av händelserna förra året bett om bättre polisbevakning i år vilket kommunalrådet Niclas Hökfors (S) välkomnade dels för att han i största allmänhet sa sig bli glad när han ser poliser på orten och dels för att han tyckte det var bra att Pride-deltagarna känner trygghet.
Däremot sa han till P4 Norrbotten att han inte kände samma otrygghet vid förra årets Pride själv. Han menade att han kanske är lite mer van vid att åskådare, tex vid 1:a maj-demonstrationen, ”tutar och vinkar”.
Men i söndags kunde han, så som P4 Norrbotten och Rebecka Digervall, konstatera att problemen fortsatt i år. Även om fler personer deltog i Pride Överkalix så har också polisanmälningar om skadegörelse blivit fler. Affischer satt i och för sig kvar i år men sympatisörer till nazistiska Nordiska motståndsrörelsen hade satt upp sina klistermärken över dem.
På Socialdemokraterna Överkalix Facebooksida la Niclas Hökfors ut en video i lördags med lite annat tonläge än då han inte helt förstod oron hos RFSL. I videon står han framför kommunhusets flaggstång där det vajar en sönderriven regnbågsflagga:
”Jag förstår inte varför Pride provocerar så mycket”, säger han och fortsätter; ”Pride handlar om inkludering, att människor ska få leva som de vill. Och att man ska kunna älska vem man vill. Och jag förstår inte varför det provocerar en del människor. Jag menar, är det den här homofobin som ställer till det? Är man rädd att bli smittad på något sätt? Jag kan berätta för er, det smittar inte. Så jag hoppas verkligen att vi slipper sånt här i framtiden. Men, jag vill i alla fall önska er en trevlig helg och Happy Pride.”
På lördagskvällen genomfördes Prideparaden strax efter att solen gått ned och då som ett fackeltåg. På kvällen uppträdde sedan Dolly Style i Folkets Hus.
Uppdaterad 2025-10-07