Med en vecka kvar till årets parad i Stockholm Pride förbereder sig Stockholmspolisen den styrka som ska hålla paradrutten säker för såväl deltagare som åskådare. Händelserna i Norge har inte påverkat förberedelserna.
– Vi gör en bedömning utifrån de uppgifter vi får från Säkerhetspolisen, och so far finns det inget som pekar på att hotbilden skulle ha blivit större, säger Ulf Göransson, presstalesman på Stockholmspolisen.
I det manifest som Anders Breivik spred i samband med sina dåd uttryckte han öppet förakt mot hbt-personers frigörelse och lika rättigheter. Men Stockholm Prides ordförande Pär Wiktorsson ser ingen anledning att vara rädd.
– Vi är alla påverkade och sorgsna efter det som hänt, och ett öppet pridefirande är viktigare nu än någonsin, säger Pär Wiktorsson.
Ett evenemang som Stockholms Prideparad lockar ut runt en halv miljon människor på gatorna, hur känner du inför säkerheten?
– Jag känner mig väldigt trygg i vårt mångåriga samarbete med polisen.
Som ansikte för en hbt-organisation, hur känner du själv inför att visa dig öppet?
– Jag tänker att det är viktigt att följa Norges exempel, det det har varit viktigt att inte låta rädslor styra utan fortsätta arbeta för öppenhet och visa att det offentliga rummet tillhör alla.
Temat för årets Stockholm Pride är just ”öppenhet”. Om säkerheten kring festivalen ska höjas är fortfarande för tidigt att säga, menar Ulf Göransson på Stockholmspolisen.
Uppdaterad 2016-11-15