Jessica Lundgrens måsten:
14:00–15:30 Fittan i teori och praktik
”Fittan i teori och praktik är ett seminarium om hur fittan fungerar där du får kunskap om anatomi och fysiologi, samt om olika typer av sex som personer med fitta kan ägna sig åt och hur sexuell kommunikation fungerar.”
Hur intressant är inte det här? Jag är dock självutnämnd fittexpert men en kan alltid lära sig något nytt.
Arr: RFSU och RFSL | Plats: Pride House, Kulturhuset & Stockholms stadsteater, Sergels torg 3, T-Centralen
15:00–15:45 Ord med förhinder – Stjärnfamiljer, plastpappor och snippor
”I denna språkverkstad identifierar vi våra egna fördomar. Vilka ord använder du när du talar om familjen och vilka fördomar leder det till? Är du så öppensinnad som du tror – eller faller även du i fällorna?”
Jag är den första att erkänna att jag inte har koll på hur jag säger saker och vad mina fördomar leder till har jag inte en aning om. Det här seminariet kommer både vara lärorikt och intressant.
Arr: Grensman Förlag | Plats: Pride House, Kulturhuset & Stockholms stadsteater, Sergels torg 3, T-Centralen
19:00–01:00 PRIDE HOUSE OPENING PARTY
”Stockholm Pride och Breaking Boundaries AB inviger Pride-veckan med Silent Disco! För första gången i Prides historia satsar House på klubbkvällar och vill öppna med något så storslaget som Silent Disco, den perfekta stadsfesten, inga grannar kan klaga och du väljer själv volymen i dina hörlurar. Kulturhustaket kommer vara vår lokal och detta är någonting du inte får missa!”
Aaa. Jag har alltid velat gå på ett Silent Disco, så fascinerande. När man tar av sig lurarna för att småprata lite, läs flörta, kommer det vara helt tyst då eller kommer det finnas någon form av bakgrundsmusik? Så många frågor som måste besvaras! Vi ses på det tysta dansgolvet ikväll brudar!
Arr: Stockholm Pride och Breaking Boundaries AB | Plats: Pride House, Kulturhuset & Stockholms stadsteater, Sergels torg 3, T-Centralen | Pris: 60kr
Anders Öhrmans måsten:
Väderleksrapporten säger ”dåligt väder och regn” idag så det kan bli en fullsatt dag på PrideHouse. Här är mina tre PrideHouse-tips, två seminarier om barn och barnlöshet. Samt en film om en glittrande superfjolla.
13:45–14:45 No more babies?
Varför är det så provocerande att uttala sig kritiskt mot föreställningen att alla människor vill, och bör, skaffa barn? Vi diskuterar barnnormen i samhället och hur den ser ut i hbtq-världen. Är vuxenhet synonymt med föräldraskap? Är det så att gränsen idag inte går vid sexuell läggning – utan mellan barn och barnfri?
Arr: RFSU | Plats: Hörsalen
16:30–18:00 Röster från surrogatmödrar
Dags att prata MED istället för OM de kvinnor som är surrogatmödrar. Kvinnor från olika delar av världen, bland annat Indien och USA, berättar via skype om sina upplevelser och svarar på dina frågor.
Arr: RFSL | Plats: Studion
18:00–19:40 Mitt liv med Liberace
Mitt liv med Liberace är baserad på Scott Thorsons självbiografiska roman om hans hemliga förhållande med den världsberömde pianisten Liberace. Visningarna under Pride är förhandsvisningar, filmen har ordinarie premiär först den 30/8 2013.
Ronny Larssons måsten:
Om man inte brinner för trans och polyfrågor och tycker att normen skaver så finns det inte så mycket att välja ur Pride House-programmet. Det här är min Pridetisdag.
12:15–13:55 Weekend (film)
Det är fredag och efter en uppsluppen middag med sina straighta vänner går Russell ut på gayklubb. Där träffar han Glen, en utåtriktad kille med konstnärliga ambitioner. De närmaste 48 timmarna utbyter de idéer och bekännelser, har sex, röker hasch, äter och mellan dem uppstår ett oupplösligt band som påverkar deras framtid som de inte tänkte på från början. Den mest klockrena kärleksskildringen mellan två killar sedan Brokeback Mountain.
Arr: SF Bio | Plats: Pride House, Kulturhuset & Stockholms stadsteater, Sergels torg 3, T-Centralen | Pris: 50 kr
16:00–16:45 Inför livets slut – om begravning, testamenten och juridik
När livspartnern inte inkluderas i dödsannonsen eller prästen som begraver inte vill viga samkönade par, vad kan göras då? RFSL presenterar sitt arbete kring hbtq-frågor vid livets slut och leder ett samtal med jurister och begravningsrådgivare kring de frågor som kan uppstå vid dödsfall samt vad som kan vara värt att tänka på redan idag.
Arr: RFSL | Plats: Pride House, Kulturhuset & Stockholms stadsteater, Sergels torg 3, T-Centralen
19:00–20:40 Cockpit (film)
Under rubriken Motion Pictures of Sweden visar vi svensk film med engelsk undertext kl 19 hela sommaren. PALME visas må+on+fr. Under PRIDE visar vi COCKPIT ti+to+lö+sö – pris för Bästa Film vid QX-galan!
Arr: Biografen Zita Folkets Bio | Plats: Biografen Zita Folkets Bio, Birger Jarlsgatan 37, T-bana: Östermalmstorg + Hötorget | Pris: 70-100
Uppdaterad 2016-11-15