Efter att Hamnkyrkan i Hillerstorp beslutat bryta samarbetet med grannen Missionskyrkan har Gnosjö kommun agerat.
Hamnkyrkans beslut, som QX skrivit om tidigare, motiverades med att en ungdomsledare anställts av Missionskyrkan. En ungdomsledare som också är homosexuell. Kritiken lät inte vänta på sig och kyrkan valde bland annat att stänga ner sin Facebooksida efter att inte ha hunnit med att svara på kritik i kommentarsfälten.
Barnens Oas, en religiös verksamhet som samlar in stöd till barn i Ukraina och bjuder in barn från Ukraina och Belarus att få vila upp sig i Sverige, valde dock att följa Hamnkyrkan och bryta samarbetet med Missionskyrkan. Värnamo Nyheter, som först skrev om Barnens Oas citerar ett mail från verksamhetsledaren Anna Claesson där beslutet motiveras. ”Vi har en gemensam förståelse att de har en annan syn i de länderna kring samlevnad än vad Missionskyrkan praktiserar och är därmed överens om att hoppa över nästa besök för att ge respekt åt de olika uppfattningarna”. Barnens Oas samarbetar under hösten med lokala pingstkyrkor men även med Svenska kyrkan, Equmeniakyrkan och två ICA Kvantum-butiker
Från Gnosjö Kommun sida resoneras de dock helt annorlunda. En som reagerade direkt var kommunpolitikern Jirka Bärnlund Fors (C) som tog initiativ till att kommunens stöd till Hamnkyrkan och avtal med verksamheten skulle upphöra. Kommunstyrelsens ordförande Kristine Hästmark (M) säger till Värnamo Nyheter att hon ställer sig bakom att avbryta samarbetet. Och i tisdags kunde tidningen berätta att kommunen beslutat porta Hamnkyrkan från att hyra lokaler. I de kommunala lokalerna har kyrkan haft sin ungdomsgård i lokalen ”Gränden”. Den stänger nu tillfälligt.
I beslutet som formellt tagits av Teknik- och fritidsförvaltningen förklaras att orsaken till att hyresavtalet sägs upp är att ”Hamnkyrkans inställning kan leda till att ungdomar med samma sexuella läggning inte känner sig välkomna till fritidsgården”. Senast 30 september skall lokalen ”återlämnas i väl avstädat skick och samtliga nycklar ska återlämnas”.
Hamnkyrkan har i sin tur förklarat sig och skriver att alla är välkomna till deras kyrka ”oavsett kön, ursprung, social status eller sexuell läggning” trots att de ville avbryta samarbetet med Missionskyrkans ungdomsverksamhet på grund av att den nya ungdomsledarens sexuella läggning. I ett uttalande sänt till Värnamo Nyheter säger Hamnkyrkan att det just nu är i en process där de diskuterar ledarskapsfrågor. En process som inte är färdig.
Hamnkyrkan är ansluten till både Pingst FFS och Evangeliska frikyrkan. Missionskyrkan är del av Svenska alliansmissionen.
Så här stöttar du alla barn och ungdomar i Ukraina
Verksamheten ”Barnens Oas” stoppar samarbetet med Missionskyrkan eftersom de inte accepterar kyrkans val att anställa en ungdomsledare som har förmåga att älska personer av samma kön.
Stöd till barn i Ukraina kan du ge via bland annat dessa organisationer utan att förvägra hbtqi+barn och ungdomar hjälp och stöd och utan att peka ut ungdomsledare.