Inte bara ”alternativ media” på högerkanten och företrädare för Sverigedemokraterna oroar sig över att homo-, bi- och transpersoner inkluderas i de nordiska samhällena och att regnbågsflaggor för att markera detta visas i städer runt om i Norden.

Expressen var först att under måndagen uppmärksamma att den syrisk-danska influencern Salma Naddaf lagt ut en post på sina kanaler där hon berättar om orsaken till att hon och hennes man återflyttar med sina tre barn till Syrien.

Med rödgråtna ögon berättar hon att regnbågsflaggor visats i hennes barn skolor. Det fick henne att ta beslutet att ”för sina barns framtid” återvända till Syrien efter 11 år i Danmark.

36-årig Salma Naddaf, som har miljontals följare på sina fyra olika kanaler förklarar sitt beslut och sina känslor”

Att ta farväl av människorna jag hade levt med i elva år var väldigt tungt. Men jag var helt övertygad om att mina barn inte borde växa upp i en miljö vars seder och traditioner inte liknar våra.”… ”Det var många saker jag såg som fick mig att fatta det här beslutet. Som när regnbågsflaggan hissades och vajade på mina barns skola, och när könsbyten inte längre bara betraktades som en personlig frihet utan hade blivit en del av undervisningen och vardagen. Kanske ser vissa det som frihet, men för mig kändes det inte som en sund miljö för mina barns uppväxt.” (översättning genom AI).

I skrivande stund har hennes inlägg fått drygt 45 000 gillanden på Instagram.

Artikeln uppdaterad 2025-10-30 då syriansk bytts mot syrisk.