I början av april promenerade David Miller-Robinson och Anthony Vulin med sitt spädbarn i West Hollywood i Los Angeles när ett kameratema närmar sig. De hävdar att de är från CNN. Reportern, Ryley Niemi, en välkänd Trump-ströttande influencer tar direkt upp ett påstående om att ”homosexuella män statistiskt sett är mycket mer benägna att begå sexuella övergrepp mot barn.”. Ett vanligt anti-HBTQ+påstående som inte stöds av någon vetenskaplig eller psykologisk konsensus, men som ofta återkommer i debatter.

Paret svarar vänligt men ifrågasättande på påståendet, men Niemi fortsätter att pressa paret om surrogatmödraskap. Han frågar om de betalade 50 000 dollar för att få sitt barn. Han undrar om de inte tycker att det är konstigt att de har barn när ingen av dem är kvinna. David Miller-Robinson ger då Niemi en knuff och paret går, men Niemi fortsätter att provocera genom att säga att han var uppriktigt orolig för barnets säkerhet. Då går Miller-Robinson till fysiskt angrepp mot den Niemi. Vakter som är i närheten går mellan, och det slutar med att Miller-Robinson och Vulin går till polisen för att anmäla hatbrott.

Följden blev dock att Miller-Robinson anmäls misstänkt för misshandel samt grov skadegörelse (Niemi hävdar att en kamera värd 2 500 dollar hade skadats). Paret bestrider att någon utrustning skadats, och menar att det inte finns bevis för Niemis påstående.

Händelsen nu har blivit viral och startat en våg av support för paret efter att Anthony Vulin öppnade en GoFundMe-insamling för att hjälpa till att betala Miller-Robinsons förväntade rättegångskostnader. Donationerna har passerat 174 000 dollar och stiger snabbt mot målet på 190 000 dollar.

”Som ett homosexuellt par med vår nyfödda bebis blev vi utsatta på ett sätt som var djupt upprörande och destabiliserande för vår familj. Min man och jag har kämpat otroligt hårt för att bygga det liv vi har i dag och för att välkomna vårt barn till det, vilket gör den här situationen särskilt smärtsam och överväldigande”, skriver Vulin på GoFundMe-sidan.

Händelsen är vida omskriven på gaysajter runt om i världen och har såklart fått väldigt många att ställa sig på parets sida. 
Men från högermedias håll har det nu också startats en stödsida för Riley Niemi: “MAGA influencer brutalt attackerat av HBTQ+par” lyder rubriken på insamlingen för Niemis kamerautrustning. 2000 av 9,000 dollars-målet är nådd i den insamlingen.