I samband med presidentvalet i Brasilien förra helgen blev även Erika Hilton omvald till landets deputeradekammare. Hon är öppen med sin transbakgrund och blev med 1 596 472 röster den kvinnliga kandidat som fått flest röster i kammarens historia.
Hilton representerar vänsterpartiet PSOL och valdes i för delstaten São Paulo. Hon passerade därmed det tidigare rekordet på drygt 1,07 miljoner röster från 2018 som politikern Joice Hasselmann uppnådde.
Hilton blev 2022 en av de första transkvinnorna att väljas in i Brasiliens deputeradekammare. Hon arbetar bland annat med kvinnors, svarta brasilianares och hbtqi-personers rättigheter samt frågor om jämlikhet och arbetsvillkor.
I presidentvalet fick ingen kandidat över 50 procent i den första omgången. Högerkandidaten Flávio Bolsonaro fick 47,03 procent av rösterna, mot 45,16 procent för den sittande presidenten Lula da Silva. De möts därför i en andra omgång den 25 oktober. Bolsonaro leder i de första opinionsmätningarna, vilket innebär att Lula riskerar att inte bli omvald.