Vid Disneys årliga bolagsstämma i torsdags avvisade aktieägarna ett kontroversiellt förslag från den konservativa tankesmedjan National Center for Public Policy Research, rapporterar Business Insider.
Förslaget gick ut på att företaget skulle upphöra med att delta i Human Rights Campaigns ”Corporate Equality Index”, ett index som mäter hur företag stöttar hbtqi+anställda genom riktlinjer, förmåner och interna initiativ. Endast 1 procent av aktieägarna röstade för förslaget, enligt den preliminära röstsammanställningen.
Disneys styrelse hade innan mötet rekommenderat att rösta emot förslaget och konstaterade att det inte skulle tillföra något värde för aktieägarna. ”Trots att DEI-frågor (diversity, equity and inclusion) blivit allt mer politiserade, visar resultatet att världsledande företag fortsatt tror på att en inkluderande arbetsmiljö gynnar både innovation och affärsresultat”, kommenterade Eric Bloem, vice vd för Human Rights Campaign.
Disney har haft toppbetyg i Corporate Equality Index varje år sedan 2007, vilket speglar företagets långvariga engagemang för hbtqi+rättigheter. Företaget har genom åren tagit tydlig ställning i frågor som rör mångfald och inkludering – ibland med politiska och ekonomiska konsekvenser.
År 2022 tog Disney ställning mot Floridas kontroversiella ”Don’t Say Gay”-lag, som förbjuder diskussioner om kön och sexualitet i delstatens skolor. Ställningstagandet provocerade delstatens guvernör Ron DeSantis, som svarade med att frånta Disney kontrollen över det självstyrande området Reedy Creek Improvement District – ett arrangemang som funnits sedan 1960-talet.
Trots detta har Disney inte backat från sitt engagemang i hbtqi+frågor. Företaget har fortsatt att inkludera queera karaktärer i sina produktioner, erbjuder interna resurser för hbtqi+anställda och har visat synlig närvaro vid Pride-evenemang världen över.
Förslaget till Disney kom i kölvattnet av liknande initiativ riktade mot andra stora amerikanska företag. Tidigare i år röstade aktieägare i både Apple och Costco ner liknande förslag från samma konservativa tankesmedja. Samtidigt har andra företag som Walmart och Target,liksom Google och Paramount på senare tid dragit tillbaka vissa DEI-initiativ, delvis på grund av politiskt tryck från högerhåll.
Queer media och transaktivister har rapporterat att Disney Pixar i barnfilmen Win or Lose klippt bort inslag med en birolls-karaktär som var trans och samtidigt lagt till en uttalat kristen karaktär. Detta har setts som tecken på att Disney anpassar sig till den nya Trump-eran.
Disney verkar efter torsdagens bolagsstämma ha markerat att man inte tänker vika sig för det trycket och aktieägarnas tydliga majoritet visar att det finns ett brett stöd för att fortsätta företagets inkluderande hållning.
Uppdaterad 2025-03-21