QX.se GayMap Qruiser.com Shop
Daskadasenibordet
Röker du kan du ryka
Schlagerprofilerna
Grattis Norge - till det ni...
Allt som är gott och lite...
Bilder "BEACH PARTY"
Anders
Barcatisdag!
Majs
Stockholms Matvarufabrik
En hivdivas bekännelser
Det var värre förr
Maria Hansson Nielsen
Tänk så kul........
KleesterByKleester
17 maj - IDAHOT-dagen
GayCharlie
TV-KOCK!
Soms
Danska intriger
QX.se - Senaste nytt för dig som är bög, lesbisk, hbt eller queer
Sveriges största Gaynyhetssajt
– över 90.000 besökare per vecka!
Torsdag 17 maj 2012

QX Maj 2012 som PDF
Tidningen QX | Annons | Info | Arkiv
Jani Toivola och Teemu Hirvimäkis rönte stor medial uppmärksamhet när de anlände till presidentbalen. Här MTV3s hemsida
Foto: Faksimil - mtv3.fi/
Jani Toivola och Teemu Hirvimäkis rönte stor medial uppmärksamhet när de anlände till presidentbalen. Här MTV3s hemsida

Kära gaypar vid Självständighetsbalen

HELSINGFORS. En intressant självständighetsbal ur hbt-perspektiv blev de finländska tv-tittarna bjudna på ikväll efter det att sannfinländska politiker uttalat sig om att de inte går på homodans.

De grönas riksdagsledamot Jani Toivola, som i fjol väckte stor uppmärksamhet då han anlände med Mister Gay Finland Kenneth Liukkonen kom i år med sin pojkvän tävlingsdansaren Teemu Hirvimäki. Jani har i höst blivit väldigt populär då han medverkat i Finlands version av ”Let´s dance” och paret dolde inte sina känslor för varandra då de anlände till slottet hand i hand. Jani hade även dekorerat sin frack med det röda bandet.

Riikka Pulkkinen som är författare uttalade sig för Helsingin Sanomat att hon såg fram emot att eventuellt få dansa med öppet lesbiska riksdagsledamoten Silvia Modig från vänsterförbundet.
- Det skulle vara ett ställningstagande i den etikettsdiskussion som varit sista tiden gällande vem som får dansa med vem, sa hon.
Modig själv anlände till balen maskulint klädd i grå byxor och en uniformsliknande jacka gjord av återvinningsmaterial istället för en traditionell långklänning.

Värdpar för nästa års bal kan eventuellt vara de grönas Pekka Haavisto och hans man Antonio Flores. Det är nämligen presidentval i Finland 2012 och Pekka som är kandidat tog sin Antonio kärleksfullt i handen efter att ha hälsat på Tarja Halonen.

Var det ett medvetet val att sannfinländarnas Timo Soinis fru anlände i en blåvit dräkt designad av finländsk homosexuell designer vet jag dock inte. Även Timo Soini är kandidat i nästa års presidentval.

Självständighetsbalen är årets mest sedda tv-program i Finland och kan i festlighet mäta sig med Nobelfesten i Sverige.
Johan Finne

Hela Finland dansar Homo
X3M kommenterar Pentti Oinonens bögvals
Ännu en osann finländare
 
Bookmark and Share
 

Annons