QX.se GayMap Qruiser.com Shop
QX.se - Senaste nytt för dig som är bög, lesbisk, hbt eller queer
Sveriges största Gaynyhetssajt
– över 90.000 besökare per vecka!
Fredag 3 september 2010

QX Sept 2010 som PDF
Tidningen QX | Annons | Info | Arkiv
Jóhanna Sigurdardóttir
Foto: REUTERS/Ints Kalnins(Scanpix
Jóhanna Sigurdardóttir

Öppet lesbisk kan ta över på Island

REYKJAVIK. Island är på väg att bli först i världen med att få en öppet homosexuell regeringschef.
 Det kan bli resultatet av regeringskrisen i landet, vars förmodade lösning är att Socialdemokraterna och Vänstern-De gröna bildar en minoritetsregering. Troligen med nuvarande socialminister Jóhanna Sigurdardóttir som statsminister.

Jóhanna Sigurdardóttir är 66 år gammal och har varit socialminister i Island sedan 2007, en post hon också innehade 1987-94. Hon är gift med författaren Jónina Leósdóttir och har tre vuxna barn. Sigurdardóttir har varit politiker under en stor del av sitt liv och suttit i det isländska Alltinget sedan 1978. Sin yrkeskarriär inledde hon dock med att arbeta nio år som flygvärdinna på Icelandic Airlines. Enligt en nyligen gjord mätning är öppet lesbiska Sigurdardóttir Islands populäraste minister. 73 procent tycker hon gör ett bra jobb. Detta i ett land där politiker för närvarande, som ett resultat av att finanskrisen drabbat Island hårt, inte står högt i kurs.

Landets hittillsvarande statsminister Geir Haarde, partiledare för borgerliga Självständighetspartiet, avgick under måndagen sedan koalitionspartnern Socialdemokraterna dragit sig ur koalitionen. Den regering som tar vid sitter i första hand till dess att ett förväntat nyval har hållits den 9 maj och får axla ansvaret för ett land i djup kris. Staten har redan tvingats ta över landets skuldtyngda tre största banker och den isländska kronan har rasat i värde. Arbetslösheten är på väg att stiga dramatiskt och tillväxten beräknas i år sjunka med tio procent. Sedan förra veckan har de protester i Reykjavik som hållits varje lördag övergått till att hållas varje dag. Demonstranternas främsta krav har varit att de styrande politikerna ska ta sitt ansvar för den uppkomna krisen och att regeringen ska avgå.

Islands president Olafur Ragnar Grimsson gav under tisdagen den socialdemokratiska ledaren Ingibjörg Gisladóttir uppdrag att bilda ny regering. Gisladóttir, som varit utrikesminister i den avgående regeringen, väntas göra detta tillsammans med det största oppositionspartiet Vänstern-De gröna och med stöd i Alltinget av liberala Framstegspartiet.

– Jag tackar presidenten för hans förtroende och vi kommer att försöka nå en snabb lösning i våra diskussioner, helst till helgen, sade Gisladóttir.

Hon väntas dock inte själv bli ny statsminister, utan lanserade i måndags partikollegan Jóhanna Sigurdardóttir på den posten. Detta är en följd av att Gisladóttir nyligen, i Sverige, fått en hjärntumör bortopererad och planerar att vara ledig i en till två månader. Som om det inte fattades dramatik i det tidigare så lugna politiska livet i Island så har även den avgående statsministern Geir Haarde diagnostiserats med en tumör. I Haardes fall en elakartad strupcancer. Med en ny regering ledd av Socialdemokraterna blir det alltmer troligt att Island närmar sig EU. Partiet förespråkar EU-medlemskap och som en följd av krisen har man nu också opinionen i Island på sin sida i den frågan.

Samkönade par har kunnat ingå partnerskap i Island sedan 1996 och 2006 likställdes samkönade par när det gäller möjlighet att adoptera barn, inneha gemensamt föräldraskap och få tillgång till insemination. Båda besluten fattades av det isländska Alltinget i politisk enighet mellan partierna. En regeringskommitté har för närvarande till uppgift att överväga införande av könsneutralt äktenskap.
Lars Jonsson


Island er landid 
Qruiserklubb med 76 medlemmar
Island i QX GayMap
Bookmark and Share
Foto: AP Photo/Alex Castro, Cubadebate/Scanpix

Castro ber om ursäkt för förföljelse

HAVANNA. Fidel Castro har tagit på sig ansvaret för att homosexuella förföljts på Kuba.
 Han förklarar bristen på insikt med "det sytemstiska sabotage vi då utsattes för".

Foto: Fredrik Sandberg / SCANPIX
Val 2010

QX listar öppna hbt-personer i valet

Onsdag den 1 september kan vi börja rösta i valet 2010.
 Lagom till detta börjar QX sin listning av öppna hbt-kandidater i kommun-, landstings- och riksdagsvalen. Listan uppdateras i takt med att nya namn kommer in.

Foto: Zaira Perdigon
Samhälle

"Ingen sperma i munnen"

HIV-PREVENTIONNy studie visar att de män som säljer sex till män är fler än man tidigare trott,
 och att fler än hälften aldrig använder kondom vid oralsex. Detta oroar RFSL:s ordförande Ulrika Westerlund.

Foto: Maja Suslin / SCANPIX
Val 2010

Sverigedemokrater värvar på gayklubbar

STOCKHOLM. Riksdagsledamoten Fredrick Federley uppger i en debattartikel idag att Sverigedemokrater värvar väljare på Stockholms gayklubbar.

Foto: Lise Åserud / SCANPIX NORGE / SCANPIX

Prins Henrik trött på gayrykten

KÖPENHAMN. På torsdag kommer en intervjubok med danske Prins Henrik ut.
 I boken talar han för första gången ut om ryktesspridningen. ˝Jag blir ledsen av det", säger han.

Foto: Staffan Ekstrand
Val 2010

Abrahamsson öppnade regnbågsvalstuga

STOCKHOLM. I torsdags öppnades moderaternas regnbågsvalstuga med tal av Maria Abrahamsson.
 Stugan är öppen fem gånger fram till valet.

Foto: Jessica Gow/Scanpix

Polisen varnar för rånare på gayklubbar

STOCKHOLM. I förra veckan och i helgen utsattes två gäster på gaybarer för att drogas och sedan få sina hem länsade.
 Polisen uppmanar nu till vaksamhet under lönehelgen.

Foto: Henrik Montgomery/SCANPIX

Federley i medialt blåsväder

Efter att Aftonbladet räknat ihop riksdagsledamöternas taxi-räkningar hamnar Fredrick Federley (c) i topp.
 Flera resor har gjorts nattetid till och från klubbar och barer.

Samhälle

Klubbprofil kränkt på nattklubb

STOCKHOLMFör klubbprofilen Makode Linde blev lördagsnatten inte särskilt festlig.
 En av vakterna på nattklubben Berns ska upprepade gånger ha svurit åt honom och kallat honom "bögjävel".

Foto: Per Hagwall
Val 2010

Statsministern startade hbt-valstriden

STOCKHOLM. I förra veckan drog Öppna moderater igång sitt valarbete.
 Till valmötet kom statsminister Fredrik Reinfeldt.

Foto: dansk folkeparti
Pride 2010

Dansk Folkeparti går med i Prideparaden

KÖPENHAMN. I veckan som kommer startar Copenhagen Pride med att ungdomarna "kommer ut" på Islands Brygge.
 På onsdag öppnar Pride Park och på lördag blir det parad med bland andra Dansk Folkeparti.

Birollerna
100 kr (150 kr)

Vykort - Be Proud
25 kr

Queerkalendern
150 kr


PIN-Jordglob
50 kr

Klistermärke regnbågsflaggor 24 st
10 kr

Val McDermid - Sjöjungfrun sjöng sin sång
36 kr

Foto: Henrik Montgomery / SCANPIX

Partipolitisk uppställning på Pride

UMEÅ/LINKÖPING. I helgen är det Pridearrangemang i såväl Umeå som Linköping.
 Och alla riksdagspartierna finns på plats. Till Umeå kommer Centerledaren Maud Olofsson.
Foto: hevjin.org

Första gaytidningen på kurdiska

DIYARBAKIR. Såväl i papper,
 som nättidning och på Facebook finns den första gaytidningen på kurdiska, Hevjin, utgiven.
Foto: Roland Karlsson
Val 2010

Heliga Birgitta

Birgitta Ohlsson,
 EU-minister och folkpartist, nybliven mamma med man och hund, har länge utmärkt sig som en av Sveriges största förkämpar när det gäller hbt-frågor. Varför?
Foto: Peter Knutson
Val 2010

Mäktiga Maria

Miljöpartiets språkrör Maria Wetterstrand går hem i alla läger.
 Till och med hennes motståndare gillar henne, som person i alla fall. Och inte minst så är hon ju stor flatfavorit.
Foto: ANDREW MEDICHINI/AP/SCANPIX
Samhälle

Mel Gibsons pappa: "Påven är bög"

Hutton Gibson till attack mot katolska kyrkan.
Glädjescener i Mexico City i torsdags
Foto: AP Photo/Eduardo Verdugo/Scanpix
Glädjescener i Mexico City i torsdags

Positiv dom även i Mexiko

MEXICO CITY. I veckan kom domar kring gayäktenskap inte bara i Kalifornien.
 I Mexiko gav en federal domstol klartecken för Mexico Citys könsneutrala äktenskapslag.
Stina Sundberg, Anette A. Lebbad, Tiina Rosenberg, Niclas Järvklo och Ulrika Dahl
Foto: Sara Lövestam
Stina Sundberg, Anette A. Lebbad, Tiina Rosenberg, Niclas Järvklo och Ulrika Dahl

Familjedebatt tog plats under Pride

STOCKHOLM. Som under tidigare år fanns på Pride House en stor del seminarier som handlar om familjekonstellationer,
 barn och familjepolitik.
Växjö kommun hissade regnbågsflaggan 17 maj på Intrenaionelal dagne mot homofobi. I Södertälje vill Centern se flaggan hissas under Pride.
Foto: Kristina Gustafsson
Växjö kommun hissade regnbågsflaggan 17 maj på Intrenaionelal dagne mot homofobi. I Södertälje vill Centern se flaggan hissas under Pride.

Ingen Regnbågsflagga i Södertälje

SÖDERTÄLJE. Centerpartiet i Södertälje har under flera år arbetat för att regnbågsflaggan skall hissas i samband med Stockholm Pride.
 Hittills har flaggstången varit tom.
Biskop Eva Brunne, t.v.  och Härnösands biskop Tuulikki Koivunen Bylund i paraden 2009
Foto: Ola Hassbring
Biskop Eva Brunne, t.v. och Härnösands biskop Tuulikki Koivunen Bylund i paraden 2009
Pride 2010

Svenska kyrkan satsar stort på Pride

STOCKHOLM. Biskop Eva Brunne leder söndagens Kärlekens Mässa,
 Jakobs kyrka har queermässa och i Engelska kyrkan firas midnattsmässa.
Foto: Oskar Kullander

”Ett Egalia i varje kommun”

STOCKHOLM. När Stockholm Pride inleds idag tar RFSL Ungdom upp kravet på säkra mötesplatser för unga hbtq-ungdomar.