I många år har politikern Jan Jönsson varit en av Sveriges mest profilerade politiker i kampen för hbtqi-personers rättigheter. Han har klätt sig i drag för att försvara dragartister, gått i Prideparaden och tagit emot både nomineringar och utmärkelser för sitt engagemang. Men en sak har han varit betydligt mer försiktig med att prata om: sin egen sexualitet. Nu berättar Jan Jönsson för första gången öppet om sin resa.
I en liveintervju i QX-tältet under Stockholm Pride, där Jan intervjuas av Lo Lill, får han frågan om han själv har pendlat kring vad han identifierar sig som eller vem han kan älska.
Svaret kommer efter en kort stunds eftertanke.
– Jag har personligen haft väldiga våndor över min egen sexuella läggning under väldigt lång tid. Det tog upp till 30-årsåldern innan jag överhuvudtaget kunde acceptera det.
Lo Lill frågar var han landar i dag.
– Jag gillar ju män då.
Det är ett enkelt konstaterande, men bakom det finns en lång och betydligt mer komplicerad historia.
Jan Jönsson berättar att han fortfarande inte pratar särskilt mycket om sin sexualitet. Han beskriver den som något väldigt privat och minns bland annat en tidigare intervju med QX där han fick frågan om vad han gillar.
– Då svarade jag att ”det har väl ingen med att göra”.
I dag känner han sig trygg i sin sexuella läggning, men säger att det fortfarande finns något som är svårt.
– I själva läggningen känner jag mig trygg i, men jag måste erkänna att jag tycker fortfarande att det är knepigt att prata om. Och jag vet inte riktigt varför, men så är det.
När Lo Lill frågar vad det är som gör det knepigt tror Jan Jönsson att svaret finns långt tillbaka i tiden.
– Jag tror att det i grund och botten handlar om skam som kom väldigt tidigt i livet.
Han är samtidigt noga med att påpeka att det inte handlade om hans familj.
– Det har absolut ingenting med min familj att göra. När jag pratade med dem så var det ingenting. Men i min omgivning har jag hört tillmälen som ”jävla bög” och under min uppväxt var det nästan det värsta man kunde bli kallad.
Och även om mycket har förändrats möter Jan Jönsson fortfarande hat, fast på ett annat sätt.
Han menar att Pride och Pridefestivaler i dag är något som de flesta människor accepterar. Men när det handlar om de mer brännande frågorna, inte minst transpersoner, könsöverskridande uttryck och dragqueens, ser han ett annat motstånd.
– Där har vi den stora kampen att föra, tycker jag.
Jan Jönsson har själv gått rakt in i den kampen. 2023 klädde han sig som dragqueen och läste sagor för barn för att protestera mot attackerna mot dragqueens och konceptet Drag Queen Story Hour. Året därpå gick han återigen i Stockholm Prideparad i full dragutstyrsel.
Hans engagemang har också uppmärksammats av QX. Han nominerades till Årets Keep Up the Good Work på QX-galan 2024 och var åter nominerad i samma kategori på QX-galan 2026.
I år har han dessutom fått ta emot RFSL Stockholms Regnbågspris för sitt långvariga engagemang för hbtqi-personers rättigheter. RFSL lyfter bland annat fram hans arbete för öppenhet, inkludering och mänskliga rättigheter, men också det mod och den integritet han visat när han stått fast vid sina värderingar trots personliga och politiska konsekvenser.
Samtidigt berättar Jan Jönsson i QX-intervjun att kampen har ett pris.
Hatet han möter på sociala medier kan vara grovt.
– Du är äcklig, du är pedofil, jag är inte maskulin. Mycket av hatet har riktas mot mitt utseende.
Han säger att det på ett sätt är lättare att hantera idag än när han var barn, eftersom avståndet till de som skriver gör att orden inte kommer lika nära. Men samtidigt är mängden hat en helt annan.
– Ibland är det 10 000-tals hatkommentarer.
Jan Jönsson meddelade i mars 2026 att han lämnar Liberalerna efter 35 år, efter partiets beslut att öppna för samarbete med Sverigedemokraterna. Han ställde därefter inte upp för omval för L.