Den 23–24 oktober samlas pastorer, församlingsledare, hbtq+personer och andra intresserade i Immanuelskyrkan i Stockholm för samtal om kristen tro och hbtq-frågor. En av huvudtalarna är Niklas Piensoho, tidigare pastor i Filadelfiakyrkan i Stockholm. Han kommer då att berätta om de teologiska överväganden som fått honom att ändra uppfattning och landa i en bejakande hållning till hbtq+frågor.
På programmet finns också Thomas och Andreas Wijk, aktuella med boken Pappa eller pastor. När Andreas som 15-åring berättade för sina föräldrar att han var homosexuell inleddes en lång och smärtsam process. Familjen höll hans läggning hemlig under flera år och bad att han skulle bli fri från sin homosexualitet. Under denna dag fylld av samtal berättar far och son om vägen till försoning.
Även Charlotta Carlström, docent i sociologi vid Malmö universitet, medverkar. Hon forskar om hbtq-personers erfarenheter i frikyrkliga miljöer.
Per-Olof och Gabriel Eurell är initiativtagare till konferensen Jesus Älskar HBTQ. Och de har erfarenhet av kyrkan och HBTQ: När Gabriel kom ut som gay i kyrkan de var engagerade i förändrades livet radikalt. De blev utfrysta ur församlingen och tystades ned. Deras resa har bland annat skildrats i P1-dokumentären ”Fadern, Sonen och Synden” av Aleksa Lundberg, och deras öppenhet är också en anledning till att samtalet om HBTQ+personer inom pingströrelsen uppmärksammas mer.
Konferensen Jesus älskar HBTQ hålls den 23–24 oktober i Immanuelskyrkan i Stockholm.